Всеки четвърти работодател в България планира нови назначения през второто тримесечие на 2017 г.
Работодателите от сектора на производството и търговията очакват най-голямо увеличение на служителите
Търсещите работа в България могат да очакват най-силното темпо на наемане от началото на Обзорното изследване на ManpowerGroup за заетостта през 2011 г. според българските работодатели, които отчитат нетна прогноза от +13% за периода април-юни, включваща сезонните колебания. Очакваните перспективи за наемане остават стабилни в сравнение с предишното тримесечие и на годишна база, като работодателите от всички 10 индустриални сектора в 5-те региона планират да увеличат числеността на служителите през второто тримесечие на 2017 г.
От 620-те анкетирани компании 24% предвиждат да увеличат своя персонал през следващите три месеца – повишение от 10% в сравнение с първото тримесечие на 2017 г. и с три процента повече спрямо същия период на миналата година. Четири процента от българските работодатели планират намаление на работната сила и 69% не очакват промяна на числеността на служителите. Останалите три процента от работодателите не са сигурни относно своите намерения за наемане. Коригирана спрямо сезонните колебания, нетната прогноза за заетостта е +13% – увеличение от един процент на тримесечна и годишна база.
Въпреки че перспективите за наемане остават сравнително стабилни, работодателите са предпазливи по отношение на плановете за своите служители предвид политическата и икономическа ситуация в страната и предстоящите парламентарни избори. Освен това демографската криза и обезлюдяването в някои региони на България, както и постоянно растящият дисбаланс между наличните работни места и нужните умения за тях сериозно затрудняват разрастването на бизнеса и ако компаниите и отделните индивиди не обърнат внимание на този обезпокоителен проблем, той ще се влоши. Възпитаването на способността да се учи е ключово, за да се гарантира, че уменията на хората са актуални и адекватни на работните места на сегашния пазар на труда, защото способността за учене означава годност за наемане в дългосрочен план, коментира Надя Василева, управляващ директор на ManpowerGroup България.
В национален мащаб работодателите от всички 10 индустриални сектора очакват да увеличат заетостта през следващите три месеца. Според прогнозите им пазарът на труда ще бъде най-активен в сектора на производството (+26%) и търговията на едро и дребно (+23%), в които се отчита най-силното темпо на наемане от началото на изследването през първото тримесечие на 2011 г. Третият отрасъл, който очаква значително увеличение на работната сила с прогноза от +19%, е секторът на финансите, застраховането, недвижимите имоти и бизнес услугите, докато секторът на земеделието, лова, горското стопанство и риболова отчита най-слабата прогноза (+3%).
Пет от 10-те индустриални сектора са с по-силни прогнози за наемане в сравнение с предишното тримесечие, като секторът „Електричество, газ и вода“ (+11%) показва най-значително подобрение с 9 процентни пункта, следван от работодателите от строителния сектор (+16%), които отчитат увеличение от 5 процентни пункта. От друга страна, перспективите за наемане отслабват в три сектора – „Транспорт, складове и комуникации“ (+8%), където работодателите споделят спад с 5 процентни точки, и публичния и социален сектор (+4%), в който перспективите за наемане намаляват с 4 процентни точки.
Според прогнозите работната сила ще се увеличи в петте региона през следващите три месеца. Най-силен пазар на труда се очаква в Пловдив, където работодателите отчитат най-оптимистичната прогноза от началото на изследването. Солидната нетна прогноза за заетостта в региона от +23% показва подобрение от 8 и 10 процентни пункта спрямо първото тримесечие на 2017 г. и второто тримесечие на 2016 г. Работодателите в София споделят стабилен пазар на труда с прогноза от +16%, докато прогнозата за Варна е +9%. Работодателите в Русе и Бургас отчитат най-предпазливите намерения за наемане на служители с прогнози от съответно +6% и +5%.
Работодателите от всички по размер компании в петте региона очакват да увеличат заетостта през следващото тримесечие. Най-силни перспективи за наемане отчитат големите работодатели (250+ служители) с прогноза от +29%, следвани от средните (50-249 служители) и малки по размер компании (10-49 служители), където прогнозите са съответно +15% и +10%. Най-слабата прогноза от +7% е отчетена при микро предприятията с по-малко от 10 служители.