Ще има ли съдебна реформа?
Участие в обсъждането взеха адвокати, журналисти, актьори и други граждани, които присъстваха
Предлагат въвеждане на длъжността заместник главен прокурор за борба с корупцията
Малко над двадесет човека уважиха обсъждането за съдебната реформа днес в Дома на културата, като повечето от тях бяха журналистите, дошли да отразят събитието. На фона на всичко, което се случва в държавата, националната инициатива „Правосъдие за всеки” изглежда като единственият ни шанс за промяна. В инициативата участват не само адвокати, макар и те да заемат около 50% от хората вътре. Участие са взели актьори, като Ивайло Захариев, журналисти, но и най-обикновени граждани. След като осъзнават, че съдебна реформа трябва да има, но по-дълбока от тази, която парламентът предлага, те създават „Правосъдие за всеки”. Разглеждат румънската, френската, американската и още много други, съдебни власти и сравняват с нашата.Знаем, че сме зле, но да видим сравнение с други държави, казаха днес те. Макар и мнозина да смятат, че нямаме много общо с румънците, те биват основния пример, който се дава от инициативата.
Двете основни неща, които те се надяват да постигнат са независимост на съда и ефективност на прокуратурата. Никой няма смелостта все още да говори за проблеми, които има в родната прокуратура, както и няма разследване на корупцията в нея, а междувременно сме държавата в Европа с най-много прокурори на глава от населението. Според последно изследване на Алфарисърч, българинът има едва 6% доверие в прокуратурата. Съдебната система взима 18% доверие, като за съпоставка ви казваме, че в Румъния доверието е 48%.
Власт, власт възпира,а не управлява. Един от примерите, който дадоха за голяма разлика между нашенското и чуждото беше, че в чужбина всеки един член на ВСС може да бъде отзован от общото събрание, докато тук това просто няма как да се случи. Част от законите ни са копирани от руските, като например чл. 129 от руската конституция, почти дословно преписан в чл. 136, ал. 3-4 от нашия закон за съдебната власт. Предвид размерите на Русия и нашите, от „Правосъдие за всеки” вярват, че примери не бива да се взимат от там,а от някой, който е по-близо до нас, а именно северните ни съседи.
Тук главен прокурор може да изземе всяко едно дело, дори и да бъде дадена тази заповед устно, докато в другаде това може да се случи само с 3 основателни причини, като една от тях е , например, напускане длъжността на самия главен прокурор. Като премахването методическото ръководство на главния прокурор може да осигури независимост и оперативна самостоятелност в работата на всеки един прокурор. Друго, което предлагат е въвеждане на длъжността заместник главен прокурор за борба с корупцията, който да действа самостоятелно и без никакви възлагания от главния прокурор.
Прокуратурата ни е такава още от комунистическо време. Тя е била острието на партията, а съдът е бил сведен до неин помощник. С идването на демокрацията е дошъл и ентусиазмът да се промени това, но манталитетът няма как да се промени толкова лесно. Дори сега да се случат промени, то видими резултати ще бъдат видени чак след 10-15 години.
До сега никой не е опитвал тази форма за демонстрация на гражданска позиция. Осъзнават, че шансът да се случи не е голям, но самият факт, че народни представители са внесли предложенията им е изненада. По-добре да е опиташ, от колкото да ругаеш пред телевизионния екран, казват те.