Савина Петкова обяснява как Пловдив пази водните си ресурси в Южна Корея
Срещата приключи с посещение на 30-километровата градска монорелсова железница, издигната на пилони на 10 м над земята
Какви са предизвикателствата пред Пловдив като град, през който преминава река Марица и какви са бъдещите проекти за управлението на водните ресурси? На тези въпроси оттговори председателят на Общинския съвет Савина Петкова по време на Седмицата на водата в Корея. Стартът на дебатите беше даден от кмета на Тегу – Уон Йонгджин. Представители от Виетнам, Франция, Холандия, Филипините, Япония, САЩ, Тайван и, разбира се, България запознаха участниците във форума с начина, по който те се справят с предизвикателствата и проблемите, свързани с водата на местно ниво.
В своето изказване, Петкова представи мерките, които администрацията на град Пловдив е маркирала за постигане на добри резултати в опазването на водните ресурси в бъдеще: рехабилитиране и полагане на водопроводи за питейна вода, намаляване на загубите на водоснабдителната система, канализирането и пречистването на отпадъчните води, поддържане на проводимостта на река Марица в добро състояние и други. Тя посочи, че за постигането на тези цели Община Пловдив работи с ВиК, РИОСВ, Басейнова дирекция, РЗИ. Като представител на местната власт в Пловдив тя запозна присъстващите и с по-важните проекти, част от плановете на Пловдив като изграждането на WEB базиран информационен портал за мониторинг на околната среда, чрез който се предоставя информация за подземните и надземни води.
Община Пловдив е партньор по проект “Устойчиви водни и хранителни опции за повторно използване по Седма рамкова програма “Region of knowledge”. Предстои да бъде реализиран и “Интегриран проект за подобряване на водния сектор на град Пловдив, фаза I”, обясни още тя. Не на последно място Община Пловдив, съвместно с останалите институции се опитва да възпитава децата и бъдещите поколения да пазят водните ресурси, включвайки ги в различни инициативи, за да осъзнаят изключителното значение на водата като основа на живота на Земята, заключи накрая председателят на Общинския съвет Савина Петкова.
По време на разговора, по-рано през деня, тя обсъди заедно с председателя на Градския съвет Рю Гюха възможностите за продължаване на добрите взаимоотношения между побратимените градове Тегу и Пловдив. Те коментираха приликите и разликите в местното управление между двата града. Председателят на Общинския съвет не пропусна да отбележи, че Пловдив ще бъде Европейска столица на културата през 2019 година, което ще даде допълнителен тласък на културния обмен между двата града. Удоволствие беше за пловдивската делегация да разгледа местния парламент и залата, където се взимат решенията.
Срещата, която е отправна точка за активизиране на взаимоотношенията между двата града, приключи с посещение на 30-километровата градска монорелсова железница, издигната на пилони на 10 м над земята – първата по рода си в страната, най-дългата и една от най-модерните в света.
След размяната на протоколните подаръци председателят на Общинския съвет Савина Петкова отправи покана за посещение на делегация от град Тегу в Пловдив. На официалната гала вечер, на която домакин бе кметът на Тегу Уон Йонгджин, тя му подари красива картина с изглед към църквата “Св. Св. Петър и Павел”.
С мисъл и без крадене, корейците правят мега-структури, а ние една шахта не можем да изработим нормално.