Обучават младите роми за озеленители и строителни работници
Цели семейства се връщат в училище, за да завършат основно или средно образование
Държавата помага, важно е да имаме желание ние да си помогнем, коментира Костадинова
Албена Костадинова, ръководител на „Инди-Рома 97” и Станислав Стайков, главен експерт към община Марица дадоха официална пресконференция по повод проекта за заетост, който е насочен към младежите сред ромската общност, които нямат завършено образование или до този момент не са работили. Той носи името „От неактивни млади хора на пазара на труда – до практическа професионална реализация” и е на обща стойност 358 хиляди лева. Ангажиранитемлади хора ще бъдат от общините Куклен, Перущица и Марица.
Албена Костадинова разказа повече за самия проект. В него участие ще вземат общо 100 души, 30 от които ще се върнат в училище, за да завършват образованието си във вечерна или задочна форма на обучение. Останалите 70 ще започнат курсове за професионална квалификация. Жените биват насочвани към озеленяването, а мъжете към строителството. Към момента в курсовете за професионална квалификация са се записали 44 души – 18 мъже и 26 жени. Костадинова разказа, че е имало и други желаещи, но тъй като са били регистрирани в Бюрото по труда, не са били допуснати. Шест жени изявиха голямо желание и като им казах, че няма как да ги запишем, две направо се разплакаха, разказа тя.
Самият проект е стартирал през април тази година, но е имало период от 4 месеца, в които са правени справки за всеки един от желаещите. Кандидатите, които се записват на курсове за квалификация ще получават и по 10 лева стипендия на ден за 6 работни часа, а на тези, които им се налага да пътуват, им биват поемани пътните разходи. След приключване на програмата, те ще бъдат ангажирани за работа до края на годината и ще получават възнаграждение равно на минималната работна заплата.
От друга страната, Станислав Стайков разказа за досегашния си опит по подобни програми, като не скри, че между 50 и 60% от хората, участвали по една мярка, след това кандидатстват по друга. Едва между 5 и 10% от тях успяват самостоятелно да си намерят работа, а останлите хора отпадат от програмите.
Не е вярно, че държавата не помага. Тя ни помага, но трябва да се замислим ние какво й даваме, продължи да разказва Костадинова. Ръководителят на „Инди-Рома” обясни още, че вижда позитивната посока, в която са поели част от ромските семейства. Все повече родители осъзнават, че трябва да образоват децата си, а не да ги женят на 12-13 години. Това се опитваме да им обясним. Даже има цели семейства, които се записаха при нас, за да продължат образованието си, защото родителите нямат завършен 6-ти и 7-ми клас, разясни Костадинова. Тя допълни още, че добрите примери няма как да бъдат видени в България, защото 90% от ромите, завършващи висше образование, заминават извън страната. Щом циганите започнаха да емигрират, на къде отиваме, риторично зададе въпрос Костадинова.