Да се завърнеш в бащината къща с „Резиденция Баба“
“Вила село не прави” – това казват в родопското с. Манастир. Хората там са пълни със светли мисли и положително настроение, може би защото гледат някак отгоре – все пак Манастир е най-високото населено място в България. Малко сме позабравили какво е да си на село. Сутрин ставаш, събуден от кокошките, баба ти е сложила закуската на масата, а въздухът – той просто си е чист. До преди години всички тичаха към големите градове, но сега нещата се обръщат.
„Резиденция баба“ е проект, който може да свърже потенциала на безработни младежи със знанието на възрастни хора в един иновативен социално-предприемачески модел, в който ще използват дизайн-мислене, умения за теренни етноложки проучвания и, най-важното, живот на село в Родопите – при баба – за период от четири до шест седмици това лято! В проекта са замесени Асоциация за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл” и Фондация “Пловдив 2019″.
Росен Малчев е главен секретар на Асоциация „Онгъл“. Създадена е през 1991 година от филолози, етнолози, медиевисти, учители, студенти, като основните ѝ цели са изучаването на културата на българите, езикът, историята и връзките в балкански и европейски контекст. От 1990 година започват да правят фолклорни проучвания в община Лъки, където и се осъществява проектът „Резиденция Баба“. През цялото това време от асоциацията обикалят всички села и всички махали и събраните материали се съхраняват в архива им и в общинския поселищен архив в гр. Лъки. През годините чрез работа на терен се сприятеляват с местните – баби, дядовци, че и техните внуци, които в началото са били пеленачета, а сега израстват пред очите на всички от асоциацията. Това е и водеща причина, поради която, когато „Фабрика за идеи“ ги канят да бъдат партньори, те предлагат именно този район на община Лъки. Става въпрос за селата Югово, Дряново, Джурково, Манастир и Белица. Това, което се цели с този проект е да се реализира един проект на социално предприемачество, който е утвърден на Запад.
Цялата статия може да прочетете в КАПАНА.БГ