ПП за бюджета на Пловдив: Предизборен, а не реалистичен
Предизборен, а не реалистичен, така от „Продължаваме Промяната“ определиха бюджета, който Община Пловдив представи за 2023 г. Вижте цялата им позиция:
План сметка съдържа приходи на стойност 655 млн. лв., което с е 24,5% повече от предходната година. За справка – до месец юли включително са събрани под 45 % от приходите (293 млн. лв.), въпреки, че това е по-силното полугодие. Това отново показва изкуствено раздуване на приходната част, което да се ползва на фона на предстоящите избори. Абсурдно е и заложеното увеличение на приходите от местни данъци и такси с над 1/3.
Очакваният приход от данък при придобиване на имущество е 44 млн. лв. за 2023г., като през първите 7 месеца са събрани едва 18 млн. лв. Дори зам.-кметът по финанси сподели, че общинските приходи са спаднали драстично през летните месеци и общинската администрация не може да си обясни причината за това.
Още по-нереалистично звучащ е планираният приход от глоби в размер на 10 млн., след като за първите 7 месеца са събрани под 3 млн. лв. Това означава, че се очаква се да се съберат глоби колкото за последните 5 години, взети заедно.
Администрацията на г-н Димитров смята ли да разпродаде цялата общинска собственост, тъй като са заложени 15,3 млн. лв. приходи от продажбата ѝ? До момента е разпродадена общинска собственост за едва 3,4 млн., а за оставащите по-малко от 5 месеца г-н Димитров смята да разпродаде имуществото на общината.
Целта за умишлено завишените приходи е да може да се раздуе разходната част и да се финансират бавните ремонти по ключовите булеварди в града. Това е добре познатата порочна практика, която често се ползва преди избори.
Разходната част е не по-малко абсурдна, защото са заложени 234 млн. лв. за възнаграждения за общинските служители, като ръстът е 25% в сравнение с предходната година. В началото на мандата си г-н Димитров обеща да намали общинската администрация, което на практика не се случи.
За капиталови разходи е планирана сумата от 243 млн. лв., имайки предвид, че за първите 7 месеца са разходвани едва 66 млн. лв. Очаквано те няма как да бъдат изпълнени, което най-вероятно ще доведе до дупка в бюджета в разходната част. Ако пък бъдат изпълнени, ще се установи, че нямат приходоизточник и най-вероятно Общината ще се превърне в длъжник.
Бюджетът на Община Пловдив трябва да бъде реалистичен, а не предизборен. Средствата, които се разходват за сметка на жителите на града, трябва да следват оптимизация в общинските структури и реформи в полза на пловдивчани.