Крафт бирата- приключение, което ви прави щастливи и задоволени, а не пияни
Карел Роел от Бял Щърк: Пивото е като виното
Отдръпнете се от мейнстрийма бирата, бъдете авантюристи, съветва той
Приключенствайте. Оставете вкусът да бъде съдникът. Така препоръчва да се пие крафт бира Карел Роел от „Бял Щърк“- първото малко и независимо пиво у нас, което отвори пазарната ниша за крафт пивоварните в България. Вече има няколко такива, но Белия Щърк е знак. Защото започва да се произвежда от амбициозния американец Рори Милър в чужда нему територия, а после с него в съдружие влизат Карел Роел и партньорите му, които вярват в бъдещето на този бранш тук. Днес бирата се прави в Белгия, за да се продава само за крафт бийр маниаците в България.
Карел гостува зад бара в artnewscafe два дни, за да представи бирените си коктейли, греяната си бира и разбира се двата продукта Щърк- Pale Ale и Summer Pale Alе. Марката се налага предимно в София, но започва да излиза от столицата, а производството на пивото набъбва, тъй като расте и интересът. В момента нашият герой и екипът му вадят 4 хиляди литра на месец, продават в Банско, а лятото ще насочат вниманието си към Варна и Бургас. Крафт бирата трябва да ви прави щастливи и задоволени, а не пияни, обяснява на клиентите си в Арта Роел, докато отваря и излива с хирургическа внимателност един от двата вида Щърк. Финалът в този ритуал е най-важен- с последните няколко грама Карел дундурка бутилката, за да обере фината утайка, която е и основният букет на крафт бирата. Отдръпнете се от мейнстрийма, бъдете авантюристи. Цялата крафт бира като сегмент от бирената индустрия е тук, за да праща хората на приключение и да образова вкусовете им, обяснява на хората от другата страна на бара той.
Не трябва да шокираме потребителя с това, което правим. Трябва да представяме качествен продукт, който хората да купуват отново, отново и отново. Не искаме да правим нещо, което човек да купи веднъж и да не иска да се връща към него, разкрива схващането си за бизнеса Карел.
Всъщност той тръгва към бирата от виното. Описва себе си като винен сноб. Във виното, знаете, има хистъри, има история, има различни стилове, различни сортове. А когато пиех бира бях като всеки бираджия, който надига Загорка тук или Хайникен навсякъде по света. Ако трябва да бъда честен, не оценявах пивото. Но се пречупих се. Конвертирах се. Подходих към бирата като към виното, специално в крафт бирата, и заучавах различните истории, техники, стилове, различните малцове. За да осъзная, че бирата е като виното и като процес, и като усещане, и като ритуал ако щете, обяснява Роел.
Най-често го питат кой дявол го е докарал в България? Той пък отговаря, че е от дипломатическо семейство и е свикнал с промянат. Живял съм в Латинска Америка, Африка, 20 години съм живял в Лондон. Там обаче се отегчих и преди 15 години дойдох в България. Харесах страната- красива природа, чудесни хора, странни градове, но хубави. За мен е като дом. Решението за инвестиция дойде преди две години. Търсихме ниша, в която да вложим, в която обаче да няма твърде много други хора. И тогава се появи Белия Щърк. Това бе компания на две години. Срещнахме се със собствениците и решихме, че можем да направим нещо заедно и ако сработи ще инвестираме в компанията, ако ли не ще се оттеглим. Точно преди година направихме първата линия на новия Бял Щърк- различна бутилка, различен вкус. И към днешна дата нещата вървят, доволен е Карел.
Не крие, че вкусовете на българина се менят, както и на всички хора по света. Преди 15 години белите вина тук бяха отвратителни, червените бяха ок. Но сега с новите технологии, образоваността на хората, които се занимават с това, интересът от страна на публиката, вината са много добри, а знам и изключителни такива. Това искаме и ние да направим. Да правим една много добра бира с много качествени продукти и с най-добри технологии. Крафт индустрията тук може да се развие. В Америка например миналата година са се появили три хиляди нови крафт пивоварни. Когато живеех в Лондон нямаше крафт бийр индустрия. Сега само в моя квартал там има десетки производители. Това ще се случи и тук, прогнозира Карел Роел.