Обучението е част от мащабен европейски проект за разпространение на добри практики, създадени от иновативни учители
Учители и директори от девет училища от различни краища на България се събират на 8 и 9 февруари в Пловдив в хотел SPS, за да споделят опит и да развиват уменията си да преподават на учениците. Обучението е част от европейския проект FIERST, чиято цел е да популяризира добри практики за приобщаващо образование чрез развиване на умения на 21-ви век у учениците и създаване на професионални учебни общности в училищата. В България партньори по проекта са “Заедно в час”, Министерството на образованието и науката и Нов български университет, а Синдикатът на българските учители е асоцииран партньор.
Участниците в обучението в Пловдив този уикенд преподават в училища в София, Козлодуй, Самоков, селата Белозем (обл. Пловдив), Гърмен и Дебрен (обл. Благоевград), Ръжена (обл. Стара Загора) и Гьоврен (обл. Смолян). Те са част от одобрените 18 училища за участие в проекта през настоящата учебна година. В рамките на проекта техните екипи се обучават в теми като създаване на професионални учебни общности в училище и стратегии за развитие на умения на 21-ви век в учениците. Всяко училище избира едно умение, по което работи с учениците си през цялата година, а в края ѝ ще сподели резултатите с широка група колеги и експерти на специално събитие.
Участник в проекта е и СУ “Любен Каравелов” от гр. Пловдив, но неговият екип ще се включи в следващото планирано обучение във Велико Търново в края на февруари.
Обучителите във FIERST са възпитаници на програмата на “Заедно в час” с опит като учители и експерти в различни организации в сферата на образованието. Освен обученията училищата получават още подкрепа през учебната година от координатори от екипа на “Заедно в час”.
“С реализирането на проекта в България искаме да насърчим повече учители да адресират нуждите на всички свои ученици, особено на тези от уязвими групи, през съвременни методи на преподаване. А професионалните учебни общности в училище са ключова част и помагат за постигането на устойчиви резултати в тази посока, като подкрепят преподавателите да споделят предизвикателства и решения и да работят заедно, за да прилагат добрите практики и да подобряват класните си стаи,” сподели Ивелина Пашова, ръководител “Обучения” в “Заедно в час”.
Проект FIERST е финансиран по програма “Еразъм +”, Ключова дейност 3 и се осъществява паралелно в 5 европейски държави – България, Румъния, Естония, Великобритания и Швеция. В момента тече втората година на проекта, като през миналата година близо 80 учители от осем училищни екипа от различни области на България участваха в първата фаза. Те преминаха през обучения и бяха подкрепени в развиването на професионални учебни общности в своите училища. Сред тях бяха и две училища от обл. Пловдив – ОУ „Ген. Карцов“, Христо Даново и ОбУ „Христо Ботев“, Дълго Поле.
Снимка: Илия Димитров