
За отчетния период – първото шестмесечие на 2025 г,. в институцията на Обществения посредник на територията на община Пловдив са постъпили 129 броя сигнала, което е малко повече спрямо постъпилите сигнали за същия период през 2024 г. Има подадени 78 писмени сигнали, изложени собственоръчно от гражданите и 51 устни сигнали, които са отразени в протоколи. Сигналите са разпределени в 17 направления. При самосезиране от страна на обществения посредник се попълва специална бланка.
Начело в количествената рекапитулация е ресор „Устройство на територията; незаконно строителство“, съобщават от институцията. Вижте какво още посочват те в анализа си:
В ресор „Устройство на територията; незаконно строителство“ отчитаме не само големия брой постъпили сигнали, а и тяхната сложност. За разрешаването на казусите, които поставят гражданите, се изисква освен човешки, професионален капитал, а така също и паричен ресурс. От всичко това се нуждаят районите и общината, които работят по тези въпроси и от които ние искаме да вземат отношение, когато са постъпили такъв вид жалби и сигнали, които касаят тяхната работа. Имайки предвид сериозността на ресора, се стремим да посетим адресите и да се срещнем на място с хората, написали сигналите.
Големият брой сигнали в ресор „Транспорт и безопасност на движението“ не означава, че този сектор е в ужасно състояние, но не може да се каже и че е в добро. Той обаче е много далече от изискванията за модерен градски транспорт. От постъпилите сигнали е очевидно, че проблемите с градския транспорт и безопасността са много и ръководството на града трябва да вземе не само мерки за подобряване на нещата, но и тези мерки трябва да се движат в един ускорен порядък.
Ресор „Други“ е на трето място, а получените сигнали са многобройни. Това бихме го обяснили с факта, че гражданите припознават нашата институция като място, на което биха отправили въпроси от всякакво естество на момента, както и пак на момента да получат съвет или указание. За нас това е добър атестат и висока оценка от тяхна страна, за което понякога получаваме и писмени благодарности. На практика не би могла да се обобщи разнообразната тематика, поставена от гражданите, с изключение на тази, която е свързана с възникнали задължения. Те са към банкови институции, към фирми за бързи кредити, мобилни оператори.
Екологичните проблеми са на четвърто място, както и през миналата година, а като цяло отчитаме ръст в сравнение с минали години. По принцип, когато се говори за екология, се разбира, че се поставят големи общоградски, дори глобални въпроси. Пловдивчани обаче не поставят подобен тип теми и казуси за разрешаване. Без да даваме приоритет на някои от сигналите считаме, че преобладаваха тези за наличие на сухи клони и дървета, които дори при наличие на заповеди не се премахват своевременно, а понякога такова забавяне се оказва опасно за живота и здравето на хората.
Повече от два пъти са се увеличили сигналите в ресор „Мобилни оператори; телекомуникации“ спрямо същия период на миналата година. Регистрираме най-честите оплаквания в периода, когато се налага да се подпише нов двугодишен договор с мобилния оператор. Тогава „заваляват“ най-различни предложения към абонатите, които уж са свързани с подобрение на услугата, но всичко е на по-висока от досегашната цена. Всъщност основното желание на гражданите е да получат мобилната услуга при същите условия, но на по-ниска цена. На практика обаче те не получават такова предложение, а точно обратното.
Следващият раздел е „Административно-техническо обслужване“ и бихме го характеризирали като средноактивен, както е било и в предишните години. Идентичен е и броят на получените сигнали спрямо същия период на миналата година. Като цяло не бихме могли да идентифицираме конкретна проблематика, а само индивидуална такива. За първи път обаче имаме постъпили два сигнала, които касаят затруднения на гражданите при тяхното желание да бъдат приети от ръководители на институции. Едната от тях е държавна, а другата е една от районните администрации. За нас това е учудващо и се надяваме да не е някакъв лош симптом.
„Обществен ред и сигурност“ е друг важен ресор, който е с голяма обществена значимост. Доминиращите сигнали бяха отново за различни видове шумове, като шум от ресторанти и нощни заведения, шум от мотори и коли.
Ресор „Електроснабдяване и Електроразпределение; Топлофикация“ е с два пъти по-малко постъпили сигнали спрямо количеството им спрямо същия период на 2024 г., поради което го причисляваме към средноактивните раздели. Като цяло тук не бяха подадени сигнали с утежнено съдържание.
Раздел „Образование“ съотнасяме по-скоро към средноактивните раздели. Тематиката е разнообразна и не би могла да се обедини под конкретни знаменатели, което считаме по-скоро за добър знак за липса на системни проблеми в този ресор, но повечето поставени такива са много сериозни, като например нарушение на изпълнение на заповедта на кмета на Община Пловдив за свободен достъп до дворовете и спортните площадки на училищата.
В ресор „Социална политика“ приобщаваме сигнали, които се отнасят до най-уязвимите групи от нашето общество. Затова и тук засегнатите теми са най-чувствителни. Основният акцент, по който институцията е работила, е свързан със социални институции и домове, в които се настаняват и живеят граждани, които нямат собствени недвижими имоти, в които да живеят.
Сигналите в раздел „Етажна собственост“ във времето поддържат една постоянна тенденция на задържане на техния брой по абсолютна стойност. Те не са много на брой, като това е така и за настоящия отчетен период. Разбира се поставените въпроси са в приложното поле на Закона за етажната собственост, но така или иначе възникналите конфликти не са могли да бъдат решени в етажната собственост и поради тази причина гражданите се обръщат към нас.
По абсолютна стойност постъпилите сигнали в направление „В и К“ не са никак много, но това не означава, че няма проблеми с тази базова нужда на пловдивчани.
В нашата приемна много рядко постъпват сигнали, касаещи тематиката на раздел „Здравеопазване“, поради което той по принцип е накрая на количествената ни рекапитулация.
Единственият сигнал, съотнесен в раздел „Приключени случаи, поради липса на правомощия (съгласно Правилника за организация и дейността на Обществения посредник на територията на община Пловдив)“, води до определено удовлетворение от наша страна за това, че не се е налагало да обясняваме на посетителите в нашата приемна границите на нашата компетентност.
„Сметоизвозване и чистота на улиците“ е много важен ресор, по който работи Община Пловдив, осъществявано през общинската фирма. Това е важна дейност, защото не просто засяга много хора, а засяга всички граждани на Пловдив. В последно време отчитаме едно трайно задържане на ниско ниво на постъпилите сигнали и жалби.
В останалите два ресора „Достъп до информация“ и „Регистрация на търговски обекти; търговска дейност“ няма постъпили сигнали.