Градът

Искаме Източната порта от държавата за срок от 10 години

Общината иска да консервира, реставрира и адаптира археологическия паметник на културата със собствени средства до 2019г.

Министърът на културата е дал зелен светофар за прехвърлянето на обекта още през 2012г.

Община Пловдив да поиска от държавата Източната порта на Филипопол за експлоатация за срок от 10 години. Това ще гласува общинският съвет на първата си сесия след летния сезон другата седмица. Предложението идва от кмета Иван Тотев. Идеята е администрацията да консервира, реставрира и адаптира археологическата забележителност със собствени средства до 2019г. Паметникът на културата от национално значение е публична държавна собственост, но от години седи неизползван, силно компрометиран и бе никакъв принос в културния туризъм под тепетата. Обектът трябва да бъде интегриран в живота на съвременния Пловдив и да стане важна част от туристическия маршрут в древния град, е мотивът в предложението до ОбС. Още в края на 2012г. министърът на културата е дал зелен светофар за прехвърлянето на археологическия обект. След сесията на Местния парламент се очаква чрез областният управител да бъде внесено искане към Вежди Рашидов, който да отнесе предложение в Министерски за прехвърляне на обекта за ползване на общината.  

Източната порта е най-добре проучената от общо трите открити входа към античния град- източен, северен и южен. Руините и днес могат да се видят ул. ”Цар Иван Шишман”, в североизточното подножие на Трихълмието. През нея се е осъществявала връзката между Филипопол и Византион. Източната порта има един централен, по-широк вход и два странични. Улицата, която води към портата е с ширина 13,20 м., а от двете от колонадите от двете и страни са запазени множество фрагменти от колони и много богато декорирани коринтски капители. От двете страни на улицата се виждат тротоари с широчина 2,60м.Недостатъчно добре експонирана и социализирана, тази археология остава някак в страни от вниманието на пловдивчани, но пък остава туристите без дъх, тъй като е една от задължителните спирки при посещението им под тепетата. Заради изключително широкия и перфектно запазен римски път, който е водил към портата на древния град и заради архитектурните елементи от величествените колонади от двете страни на улицата, които са посрещали гостите на Филипопол в далечното минало.  

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Невероятен път , нещо грандиозно е – аз лично съм го виждал, преди да направят грозните кооперации на ул.“Митрополит Панарет” (бивша “Никола Господинов” Покриха разкопките без шум …наказани няма.

  2. Я стига каманаци! Да са махнат и продадат на „американския“ милиардер Дьорд Шорош тези настилки и да се настеле машинно с икономичен маждуселски АСвАЛТ така както между Наше Село и Ваше между царевиците, нали помниш, мари, под варбата? А?
    К’ва дАржава ма, к’ва община = влязли в Ламартин мераклиите па демонтирали де що намерили металическо – браво, бе майни! Световни пАрвенства …

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина