Градът

Център за върхови постижения ще изграждат Пловдив и БАН

Меморандумът за сътрудничество бе подписан днес  на форум посветен на индустрията в Пловдивския регион, базирана на наука, иновации и образование

Изграждането на център за върхови постижения и компетентност е основния акцент в бъдещото сътрудничество между Община Пловдив и и Българската академия на науките. Това е залегнало в Меморандум за сътрудничество между двете институции, който бе подписан днес от кмета Иван Тотев и председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски по време на форум „Индустрията в пловдивския регион, базирана на наука, иновации и образование“. В него участват над 50 души от различни университети и институции. Конференцията се провежда в в Дома на културата „Борис Христов” в Пловдив. Организатори са Българската академия на науките, Регионалният академичен център с подкрепата на Общината.

„В последните години Пловдив все повече е наричан индустриален център. Това би било невъзможно, ако не беше научният потенциал в града, с получените знания и умения в гимназиите, а после и в университетите. В града ни има 9 висши учебни заведения и 40 000 студенти. Това включване на науката в местната икономика дава своя резултат,“ коментира кметът Иман Тотев .

"Радваме се, че имаме възможност да подпишем този меморандум, който да даде още едно конкурентно предимство на Пловдивския регион. Съревнование, което не е с българските региони, а на международно ниво за привличане на инвестиции", каза с доза гордост градоначалникът.

Пловдив полага неимоверни усилия от години за това да развие икономиката си, информационните технологии в една съвременна посока, която служи като пример за другите, заяви акад. Юлиан Ревалски. По думите му, с меморандума се поставя още по-голям акцент върху връзката с Индустриална зона "Тракия". Зоната дава изключителни перспективи за още по-тясно сътрудничество между учените, бизнеса и местните власти и от своя страна води до отиването на друго ниво на компетентност, допълни още акад. Ревалски.

Целта е сътрудничеството между науката и бизнеса да се задълбочи. В документа е застъпено и участието на Тракия Икономическа Зона (ТИЗ). В изграждането на бъдещите центрове за върхови постижения и за компетентност.
 
Темите, които ще се дискутират на форума днес,  включват също перспективите пред ТИЗ, инвестициите в региона, инженери за индустрията, възможности за изграждане на Регионален научен център в Пловдив по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.
  
Сред участниците са: инж. Пламен Панчев – управител на клъстер „Тракия икономическа зона“, проф. Гарабед Минасян – член на Консултативния съвет на Националната академична мрежа, проф. Въльо Николов – Директор на Технически университет – София, филиал Пловдив, проф. Гриша Спасов, Декан на Факултета по електроника и автоматизация в Техническия университет – София, филиал Пловдив. Консултативния съвет на Националната академична мрежа, проф.Въльо Николов – Директор на Технически университет – София, филиал Пловдив, проф.Гриша Спасов, Декан на Факултета по електроника и автоматизация в Техническия университет – София, филиал Пловдив и други.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина