Градът

Budapesttimes: Пловдив е един от скъпоценните камъни на континента

Унгарски медии обръщат поглед към Пловдив 2019

Изкуство през цялата година в два от скъпоценните камъни на континента – Пловдив в България и Матера в Италия, под това заглавие Budapesttimes публикува статия, посветена на двете Европейски столици на културата 2019.

Унгарската медия отделя по-голямо внимание на Пловдив и неговата история, като набляга на  информация с туристическа насоченост и напомня, че Унгария беше последно представена през 2010 г., когато Pécs беше един от двата града, носещи ротационната титла.

„Пловдив е вторият по големина град в България след столицата София и е най-близък до Будапеща за всеки, който желае да участва в  серията от културни събития през цялата година. Всички те са по традиция със силно европейско участие и е съвсем възможно да има унгарско участие, когато стане ясен календарът.  Разстоянието до  Пловдив е малко над 900 километра с  влак или автомобил (745 километра по въздух). За сравнение, Матера, която е разположена дълбоко в южната част на Италия, е  на 1500 километра с кола (784 по въздуха).

Известен като Града на седемте хълма, в Пловдив има много добре запазен римски амфитеатър, който се намира в подножието между от тях.  Експониран  още през 1972 г., Античният театър предоставя прекрасна гледка към града и  планинската верига в далечината. Това е може би една от най – впечатляващата  забележителности в България и той ше бъде сцена на редица  концерти и представления през 2019 година.


Пловдив се гордее с  още много други римски руини, тъй като е най – старият град в Европа. Неговата история датира от останките на неолитно селище от 6000 г. пр. Хр.  В ранните векове е бил важен римски град. Процъфтява в края на  Османската империя, когато богатите български граждани инвестират в развитието на Православната църква, българското езиково образование и култура, и на характерната Възрожденска архитектура, на която днес всички се възхищаваме. Той  се отказва да бъде новата столица на България след османското владичество и остава на територията на  Източна Румелия още седем години, оставяйки София да се превърне в столица на новата България.

Очарователният стар град е тих и спокоен лабиринт от калдъръмени улички, заобиколен от цветно боядисани къщи от 19-ти век, с дървена конструкция и надвиснали прозорци. Главната улица в центъра му е напълно пешеходна, позволявайки на населението да се наслаждава на ежедневната си разходка през нощта или просто да отдъхнат на някое от многобройните кафенета, разположени по цялото ѝ протежение. Улицата се  пресича от река Марица чрез покрит мост.

Най-доброто време за посещение е през пролетния или есенния сезон, когато температурата обикновено варира между 15-24 ° С. Лятото може да е много горещо, 35-40С. Зимата е студена и снежна, понякога с отрицателни температури.

Точно там може да се потопите в духа на Ренесансова България. Още преди години римският писател Лукиан е  възкликнал: "Това е най-големият и най-красив от всички градове, красотата му блести от далеч." През 2018 г. Пловдив се утвърди като най-големия туристически магнит в България, но все още се смята за нещо като скрит скъпоценен камък, който не е пренаселен с туристи и посетители. Очаква се през 2019 г., като Европейска столица на културата, той да заблести още по – силно и да привлече още повече посещения.

В Матера, преди по – малко от 70 години, около 15 000 души, предимно селяни и фермери, все още са живеели в пещери или „саси”, изсечени от варовик, датиращ от праисторическата епоха на Матера: жилища без естествена светлина, вентилация, течаща вода или електричество.

Болестите, особено маларията, холерата и тифът, са били в своя пик. Не е имало достатъчно място за легла, дечицата са се сгушвали с родителите си на съвсем малки пространства, предварително обособени за пилета. Големите семейства се събирали около една малка маса веднъж на ден, за да споделят простата си храна с хляб и макаронени изделия.

Детската смъртност е висока, а Луиджи Плазмати, на 89 години, който е бил отглеждан в хронична бедност в една от тези пещери, загубва един от братята си. Онези, които оцеляват, остават неграмотни. "Работя от 6-годишна възраст, излизам рано сутринта, за да събирам зърно на полето", каза той

По най-необичаен начин тази история на бедност и мизерия се оказва, че е това, което предопределя облика на Матера  в 21-ви век. Според неотдавнашен доклад на университета в Сиена повече от 25% от жилищния фонд в "градските пещери" е на разположение на Airbnb, най-високото ниво в Италия.

Освен че се наслаждава на забележителен туристически бум,  Матера е избрана и за  една от двете европейски столици на културата през 2019. Бедните и свързвани с мизерията каменни пещери „саси” буквално осигуряват икономическата платформа на града за едно по-успешно бъдеще.“

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина