От АИКБ са предложени на държавата три мерки в подкрепа на най-застрашените отрасли, които са в две посоки – осигуряване на доходи на работещите в тези сектори и гарантиране на ликвидност в самия бизнес
Туроператорите също предлагат 5 икономически решения, ако новите мерки бъдат приети
НПРО изпратиха предложения за нови мерки за намаляване на негативното отношение на коронакризата върху дейността на предприятията и върху икономиката на България при втората вълна на COVID-19.
Работодателите предлагат конкретни мерки и заявяват, че вече не може да се затварят бизнеси без едновременно с това да се стартират мерки за подкрепа на предприятията и хората.
Днес представителните на национално равнище организации на работодателите в България – Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българска търговско-промишлена палата и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България изпратиха до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев, министъра на финансите Кирил Ананиев и министъра на икономиката Лъчезар Борисов предложения за нови мерки за намаляване на негативното отношение на коронакризата върху дейността на предприятията и върху икономиката на България при втората вълна на COVID-19.
От АИКБ са предложени на държавата три мерки в подкрепа на най-застрашените отрасли. Те са в две посоки – осигуряване на доходи на работещите в тези сектори и гарантиране на ликвидност в самия бизнес. Според Добрин Иванов, изпълнителен директор на АИКБ, пострадалите от кризата компании имат нужда, на първо място, от разсрочване на данъчните и осигурителни задължения, защото когато не работят, те не могат да си плащат задълженията към държавата. А тези задължения трупат лихви. Полезно би било и да се удължи мярката на БНБ за мораториум върху кредитните плащания.
От своя страна мениджърите на 132 фирми, които са членове на Сдружението на туроператорите и туристическите агенти „Обединение „Бъдеще за туризма“ (СТТА ОБТ) излязоха с отворено писмо до премиера Бойко Борисов и министрите от кабинета, в отговор на подготвяните от правителството мерки за ограничаване на пандемията, съобщи БНТ.
Настояваме за пет икономически решения, които биха подобрили ликвидността и заетостта в бранша“, посочва Павлина Иванова, председател на УС на организацията.
Те са:
– 10% грантова схема за национално финансиране за ликвидност на туроператорите и туристическите агенти. – Въвеждане на социална мярка за неработещите туроператори и туристически агенти в съотношение 80/0. – Специален нисколихвен кредитен продукт за ТО и ТА, поради счетоводната специфика на работата, невъзможност за материално обезпечение, влошена финансова експозиция, и наближаващ краен срок за възстановяване на предплатени пътувания на 320 000 туристи.-
– Налагане на мораториум на банковите кредити и безлихвено отсрочване на всички плащания към държавния бюджет за период от 6 месеца.
– Законодателна инициатива за удължаване срока на застраховка „Отговорност на туроператора“ за месеците на затворен бизнес.
Предложенията са съобразени с насоките по временната финансова рамка, дадени от ЕК на 19 март и актуализирани на 13 октомври. Мерките вече действат и показаха ефективността си след прилагането в редица европейски държави, напомнят от сдружението.
Още по темата:
Здравният министър предлага почти пълен локдаун
Туристическият сектор с открито писмо до премиера: Жизнените ни сили са на приключване
Политическа пандемия е по-страшна от COVID-19
Бизнесът настоя за бързи компенсации за локдауна: какви да са мерките