Велислава Кръстева съгласувала проекта в последния ден на кабинета Орешарски, прескачайки Паметниците на културата, а това е тежко нарушение на Закона за културното наследство
Документацията вървяла през задните врати на ведомството
НИНКН пише на служебния министър за прегазените процедури, той мълчи
Дългото пасуване на институциите по казуса се оказа неслучайно, проектът вече е в общината
Експертите: Преправеният проект предвижда намеси, недопустими от гледна точка опазването на археологическа недвижима културна ценност с изключително висока стойност
Министерството на културата е прегазило закона с решение за проекта за реконструкция на Небет тепе. С това скандално първо изречение наше разследване нарушава съмнително дългото мълчание от страна на институции и местна администрация около казуса, който разбуни духовете в града през пролетта, а после потъна в мистериозно затишие. Което очевидно си е имало причина. В този период са вървели процеси, които могат сериозно да ни притеснят. Оказва се, че проектът на общината и арх. Фърков за изграждане на гигантска крепост на сакралното място вече е в джоба на главния архитект на Пловдив, съгласуван от Министерството на културата. Само че това е станало по незаконосъобразен начин. Оказва се, че с подписа на бившия зам.-министър на културата от ДПС Велислава Кръстева проектът за Небет тепе е съгласуван на 1 август, буквално в последния ден на скандалното правителство на Пламен Орешарски. Като с този си акт тя е нарушила здраво Закона за културното наследство, тъй като е казала Да на проекта без той да е минал за съгласуване през Паметниците на културата. Какво се оказва- Министерството прескача абсолютно незаконосъобразно собственото си звено НИНКН. А според ЗКН една такава документация задължително трябва да влезе там и да излезе с ДА, за да бъде положително становището на МК.
Пишем тези редове не по слух, а по документ, с който разполагаме. Той е изпратен до служебния министър на културата Мартин Иванов и подписан от директора на Националния институт за недвижимото културно наследство арх. Даниела Джуркова. Писмото е с дата 08.08.2014-та година и с него експертката информира настоящия министър, че в процедурата за Небет тепе ведомството е нарушило закона. Той обаче замълчава. Защо? Отговор на този въпрос ще се опитаме да открием още утре. Това се случва, след като през май от Паметниците на културата казват категоричното си Не на първия вариант на проектната документация за издигане на гигантски крепости и атракциони на Небет тепе. В последствие обаче тя бива реставрирана скоростно до начин, който експертите от НИНКН описват като „аналогична проектна документация”, за да бъде бутнат под вратата на кабинета на Кръстева и подписан от нея. Очевидно проектът се е движил по тайните коридори на министерството и е вкарван през задните врати, тъй като няма следи той да е постъпвал официално в деловодството на Министерството. Съгласуваната на 1 август документация достига до Института на седми август, а още на следващия ден арх. Джуркова сигнализира министъра, тъй като протоколът за съгласуване не е минал през нея или екипа й. А това е закононарушение.
В строго деловия си текст експертката описва пред Мартин Иванов, че първото становище от май на НИНКН към Министерството на културата е да НЕ съгласува проекта за Небет тепе на община Пловдив. През главата им обаче „реставрираната” и почти еднаква документация е подписана от Велислава Кръстева. Според НИНКН преправеният проект предвижда намеси, недопустими от гледна точка опазването на археологическа недвижима културна ценност с изключително висока стойност и че Институтът няма основание да се ангажира с финализирането на съгласувателната процедура, извършена в нарушение на регламента от Закона за културното наследство.
Така казусът Небет тепе отново е в дневния ред на града, при това влизайки по супер скандален начин. Колелото се е завъртяло силно, подписаният незаконосъобразно документ вече е в общината, а крепостта на арх. Фърков чака да бъде издигната, въпреки силния вик на всички експерти.
Очаквайте продължение по темата!
Античният театър е реставриран с анастилоза-т.е. връщане на намерените in situ елементи и то само когато местоположението им може да се определи с положителност.Няма измислица. Бетонът към южната част на тунела единствено крепи оригинала, а не служи за основа на нов грандомански декор.Радвам се, г-н Лазаров, че оценявате Античния театър,защото, ако сте последователен във вкусовете си,със сигурност няма да харесате и Небет тепе в проектния му вид.
Ако слушаха такива архитекти фундаменталисти, нямаше да го има Античния театър. Вземете го взривете, за да е по-близо до автентичния си вид. Архитекти и археолози по-големи догматици и от Църквата. Виж, гърци и турци развиват туризма си без да плащат данък „По-голям католик от папата“ и реставрират. А ние сме на принципа По-добре нищо, но автентично, отколкото нещо, което ще привлече туристи от цял свят.
Кой е автор на статията?
Очевидно строежът на „крепости“ е актуалната за момента схема за източване на средства от различните фондове. Нацвъкаха ги къде ли не, канят се да омаскарят и Небет тепе. Няма ли някой журналист да се опита поне да разкрие схемата, по която се извършват подобни кощунства с археологическото наследство? По какви програми става, какви са мотивите в проектите, как и от кого се получава одобрението?
Как се е появил върху скицата надписа „Археологически музей-Пловдив“? Някой би ли обяснил?
Учудвате ли се? Огледайте се наоколо? Какво виждате? Кич. Грозни подобия на модерна архитектура. Нови „гъзарски“ къщи с гръцко-римски колони и „разчупени“ форми. Лъскави кафенета без никакъв вкус. Лимузини за 200 000 лв карани от дебили с черти на неандерталци. Сега учудвате ли се, че някой ще направи крепост от фалшиви камъни и стиропор? Аз не се съмнявам.
Такива сме, с деветхилядигодишния Пловдив, с изпреварилата с два века италианския Ренесанс Боянска църква, с България на три морета, с армията, която не била губила битки, със световния ни културен принос, с „България даде на света компютъра“, с второто ни място в света по интелигентност след евреите, а сега и с фалшивите средновековни крепости. Сякаш фалшивия Царевец не ни беше достатъчен.
Уви, нещата не опират до ДПС и Орешарски от БСП, нито пък до кмета ни от ГЕРБ и до майстора на фалшиви исторически ценности, като Фърков. Проблемът е в ниската ни култура и националните ни комплекси за малоценност, хранителната среда за подобни идеи.
Какво да се очаква от ДПС и Орешарски?!?! Всичко се рашава под масата и по задните вратички…