Една година след атаката срещу възпоменателната алея на Атанас Хранов, простотията се повтори
Това е криминално деяние. Престъпление срещу общината, изкуството и гражданствеността, коментира художникът
Не може постоянно заради несъгласието на един човек да страдат всички останали. Обществото обслужва единицата, подчертава творецът
Точно преди година вандали оскверниха възпоменателната алея в чест на 100-годишнината от рождението на Борис Христов. Днес срамотното дело бе повторено, с двойно по-голяма злоба и абсурден ентусиазъм от страна на извършителите. Цялата павирана пътека с посланието "100 години от рождението на великия оперен певец Борис Христов… и в безкрая на времето неговият глас се моли за България" от чугунени павета, както и пейката, изработени от художника Атанас Хранов, бяха обезобразени с червена боя. Тя се е ляла с такъв размах от анонимните ръчички, че дори екипите на Чистота не са успели да я почистят напълно. Някой просто е отишъл над ръчно изработената дървена пейка с криле от чугун и е изсипал бака с багрило, после е продължил и по самата алея, за да остави най-прилежно следи навсякъде. И да каже: „Аз съм идиот”. Защото няма какво друго да кажем за онзи или онези, които са го извършили.
Хубавото в случая е, че за разлика от предния атентат срещу културния дух на Пловдив, този би следвало да е идеално филмиран от охранителната камера, монтирана специално срещу подобни прояви на фасадата на Дома на културата. Оттук насетне топката е в полицията. Под тепето пуска официален сигнал към Второ районно, за да бъде открит извършителя по видеозаписите и бъде наказан с цялата строгост на закона. Тъй като имаме унищожаване на общинско, смятайте наше, имущество и произведение на изкуството.
Преди да сигнализираме МВР обаче се свързахме с автора на възпоменателната алея Атанас Хранов. Той, разбира се, бе меко казано възмутен от случилото се. Още повече, че му се случва да коментира това дело за втори път след лятото на 2014-та, когато паметника му бе залят с черна боя. Това не е организирана акция, а е дело на един и същ човек, според който пейките предизвикват в хората ниски страсти- употребяват се наркотици, изнасилват се, пият. Да закрием парковете ли? Какво може да попречи една пейка на един човек?, пита се маестрото.
Той е категоричен, че това е криминално деяние. Престъпление срещу общината, изкуството и гражданствеността, която трябва да възпитаваме в хората. Защо се случва, не знам. Има органи, които на базата на тези камери трябва да вземат мерки и да си свършат работата. Не е работа нито на културния дом, нито на общината, а на полицията. Някой руши общинска собственост и произведение на изкуството. Трябва да има и обществена нетърпимост към тези явления- това е направено с парите на хората, то е на хората е и за хората. Досега си вършеше работата чудесно. Не съм чул там да е имало някакъв инцидент, отбеляза още Атанас Хранов. Не може постоянно заради несъгласието на един човек да страдат всички останали. Заради един човек да се оскверняват паметници, заради един човек културните сцени и заведенията да затварят в 23ч. Обществото обслужва единицата. Не е правилно някак си, нали идеята е обратното, повдигна въпроса художникът.
Това не е вандализъм, а артистично действие, хепънинг на творец с различно виждане. Така мисля аз. Нали не е по-различно от боядисването на паметника на Съветската армия, което беше официално признато на художествена акция?
Художникът мисли, че тази пейка е произведение на изкуството и значи нещо за великия гений и велик певец – нищо, паметникът е пред входа
Кой по-точно я е осквернил, пейкаджията ли или този, който не харесва пейкаджийството??