Изключително рядка пеперуда кацна в центъра на града
Най, най- на насекомите показва Природонаучният музей
Таня Кънева
Кметът Иван Тотев и директорът на Природонаучния музей д-р. Огнян Тодоров откриха днес преди обяд нова експозиция в реновираните зали на музея. Тя съдържа изключително редки екземпляри на насекоми от цял свят. Посетителите имат възможност да се насладят отблизо на екзотичната красота на най-големите пеперуди, бръмбари, хлебарки и други, населяващи земното кълбо.
„Това е нещо уникално не само за Пловдив и България , но и за много природонаучни музеи. Условно изложените екземпляри са разделени на две части: твърдокрили-бръмбари и пеперуди. От дясно са най-характерните представители за нашата страна. Останалата част съдържа близо 140 вида в категорията „най, най-“ големи, красиви, ценни,“ разказа развълнувано д-р Тодоров.
В най-новите попълнения на експозицията има екземпляр, от който са останали само 6 в целия свят. Това е Александрова птицекрила пеперуда, която е най-скъпата в колекцията. Стойността й е петцифрена сума. Тя е една от всички 16 вида в топ колекцията от , красиви и нежни. Другият уникат носи името „Бялата вещица“ – най-голямата нощна пеперуда в света.
От днес Природонаучният музей на Пловдив е горд притежател и на бръмбар рекордьор – Гигантеус е най-големия бръмбар в света. Пловдивският е близо 15 сантиметра, а това е много близо до рекордния екземпляр в световен мащаб, който е 16 см, поясни Огнян Тодоров. „Ларвите на това насекомо се развиват с години, а самият бръмбар живее само един сезон.“
Изложбата показва още цялото семейство на Африканските бръмбари голиати, най-големите представители на водните кончета, скакалците, мравките и т.н. Експозицията е отворена и към нея ще бъдат добавяни нови експонати, доколкото позволява залата.
Очаквайте интервю по темата с директора на музея – доц.Огнян Тодоров.
Ремонта на Природонаучният музей струва точно колкото изграждането на хотела на великия Господ Тотев „Империал“ 3 000 000 лв.