Раннохристиянската гробница с „Възкресението на Лазар” ще бъде експонирана в Голямата Базилика
Идеята е на директора на Археологическия музей Костадин Кисьов
Желанието е култовите сгради да се свържат в една религиозна пешеходна ос
Откритата през 2012 г. зад Партийния дом при изкопни работи раннохристиянска гробница да бъде експонирана в бъдещия музей Голяма Базилика. Такава идея има директорът на Археологическия музей Костадин Кисьов. Той разкри желанието си пред Под тепето тази сутрин. Това е моя работна идея, но смятам, че ще е много добре, ако успеем да я реализираме със завършването на проекта за Епископската базилика. Стига бъдещите площи в музея да позволяват, тъй като все още не е ясно какво още ще излезе с разкриването на Северния кораб. Има вече ясни следи от по-ранни градежи и нищо чудно да се появи предхождащ раннохристиянската базилика храм. В зависимост от ситуацията след археологическите проучвания може да се мисли за възможност да пренесем гробницата в Епископската базилика. Гробното съоръжение е уникално със стенописите си и сцените, които те изобразяват. Подобно е имало само в Рим, но е било унищожено, каза Кисьов.
Припомняме, че след близо 3-годишна реставрация, изключителната находка с библейски мотиви по стените разкри пълната си красота пред пловдивчани и гостите на града във фоайето на музея. Еднокамерното гробно съоръжение е от началото на IV век след Христа и е с чудесна стенописна украса, която представя две евангелски сцени от цикъла „Чудесата на Христос”. Има и рисувана раннохристиянска символика. Гробницата е част от Южния некропол на Филипопол. На северната вътрешна страна на гробното съоръжение е представен евангелският сюжет „Възкресението на Лазар”, а на южната е изобразена сцената „Изцелението на паралитика”. Има още две композиции на страничните вътрешни стени- двойка пауни с кантарос и хризма във венец между две палми. Саркофагът е с размери 1 метър на 80 см.
Идеята е с преместването на гробницата в Епископската базилика, да бъде пресъздадена религиозна ос, която да влезе в общ туристически и поклоннически маршрут. Ареалът от култови сгради ще включва двата раннохристиянски храма (Голяма и Малка Базилики) и действащите Католическа катедрала и православен храм „Св. Петка”. Там ще е и гробницата, която е част от Южния некропол на Филипопол. В оста по бул. „Мария Луиза” попадат още мястото, на което се е намирала античната Синагога в древния Филипопол, както и площта, на която се е разгръщала древната жилищна сграда Нарцис. И от двете антични сгради са запазени изключителни мозайки, експонирани в момента в Археологическия музей. Те са се намирали буквално на метри от днешната Католическа катедрала и „Св. Петка”, а елементите от декорациите на мозайките им са много сходни с тези в Голямата базилика, както и с детайлите от фреските в гробницата.
Който дава парите поръчва музиката Тези от Пловдив да си търсят сами пари за далаверите си.Всичките са за затвора.Най вече тоя Косов само се прави на важен спец
Мозайките да се покажат на хората. Дано шефа на АБ даде пари