БългарияЗдравеНовини

Домът на културата в Пловдив светва в синьо

Поводът е Световния ден на рядкото заболяване пулмоналната хипертония, от което у нас страдат около 500 души 

С осветяване в синьо на Дома на културата „Борис Христов“ Пловдив отбелязва Световния ден на пулмоналната хипертония.

За пореден път тази вечер Градският дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив ще бъде осветен в синьо. Поводът е Световния ден на рядкото заболяване пулмоналната хипертония, който се отбелязва на 5-ти май. Пулмоналната хипертония е тежко, сравнително рядко и трудно диагностицирано заболяване, известно още като „болестта на сините устни“, от което у нас страдат около 500 души, според официалната статистика. Иницитавата се отбелязва за 13-и път България. Тя е се прави за повишаването на информираността относно най-незабележимите, но сериозни заболявания. 

В знак на солидарност с хората, страдащи от тази болест, от 20:00 ч.  до 23:00 ч. фасадата на ГДК в града под тепетата ще бъде осветена в синьо. В столицата ще осветят Националния дворец на културата, а в Бургас ще бъде осветен мостът в Морската градина.

През последните години Домът на културата е осветяван в синьо и срещу насилието над и между деца, и за Световния ден за борба с диабета.

Световният ден на пулмоналната хипертония се отбелязва от 2012 г. по инициатива на организации от Европа, САЩ и Латинска Америка. През 2025 г. в кампанията ще се включат над 85 пациентски организации по света. В международен план инициатори на отбелязването на Световния ден на пулмоналната хипертония са Европейската асоциация по пулмонална хипертония, Американската и Латиноамериканската асоциации по пулмонална хипертония. България е представена с инициативи на местно ниво, организирани от Сдружение „Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония” и Сдружение „Асоциация Пулмонална Хипертония“.

Пулмоналната хипертония е рядко белодробно заболяване, което е потенциално фатално. При него високото налягане в белодробните артерии затруднява преноса на кислород. То води до хронична умора, задух и посиняване на устни, ръце и крака. Симптомите често се бъркат с други заболявания, което забавя диагнозата до две три години от началото на първите симптоми. В напреднал стадий единствената опция за удължаване на живота остава белодробна трансплантация.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина