Забравеният град

Вход към таен тунел в къщата на легендарния архитект и изследовател Христо Пеев

Приживе той не харесвал дома си, днес обаче наследниците му почитат сградата като храм
 
Паулина Александрова
 
Родният дом на легендарния пловдивски архитект Христо Пеев на ул. Станислав Доспевски. Сградата днес е забележителна с осанката си и формите си и е обитавана от преките наследници на големия пловдивчанин. Който е проектирал много сгради в Пловдив, между които и старият Пионерски дом до Протестантската църква. Съпругът на една от дъщерите му с тъга споделя, че след ремонта са я направили на нищо. Негово хоби е било съзерцаването на красивите къщи. Старинната архитектура е била произведение на изкуството според Христо Пеев. Всеки свободен ден той прекарвал в Стария град и снимал къщи за собствено удоволствие, без да подозира, че по-късно те ще спомогнат за цялостното реставриране на Старинния Пловдив. В своя труд "Пловдивската къща през епохата на Възраждането" той помества тези фотографии, заедно с издирени скици и планове на къщите. С помощта на книгата му се правят множество реставрации и реконструкции на старинни сгради, от които най-популярна е възстановката в средата на 70-те години от арх. Петър Дикиджиев на Балабановата къща.
 
Цялата история може да прочетете на КАПАНА.БГ

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

  1. Какъв роден дом! Арх. Христо Пеев е роден в Поморие през 1893 г! В Пловдив живее от 1920-те, прочетете малко, преди да си съчинявате небивалици!

  2. Реставраторската практика, а и теория в Пловдив, зачената от арх. Никола Мушанов и Пейо Бербенлиев, пръкнала се в една стаичка на Ламартин с Вера Коларова и Петър Дикиджиев (ИПК-НИПК) придоби висота на и над световно равнище, сравнено с Германия, Полша и Италия за двайсетина години (70-те и 80-те) до внушителното предприятие на ул. П.Р.Славейков 32. Бидейки изцяло на държавния бюджет тя изгасна с промените. Sic Transit Gloria Mundi.

  3. За краткост казвате „най-популярна е възстановката в средата на 70-те години от арх. Петър Дикиджиев на Балабановата къща“. По-пълна версия на истината е, че златните ръце на висококвалифицирани майстори-дюлгери, зидари, мазачи, дърводелци, резбари, художници реконструираха под методическото ръководство и по детайлните работни чертежи от арх. Петър Дикиджиев Къщата Хаджи Лампша (Лампси’, арнаут ‘ристиенин)

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина