АктуалноГласовеЖивотИзбор на редактораКултураМненияНовини

В какво ще се превърне Археологическият подлез?

Общински съвет единодушно даде съгласие за превръщането на Археологическия подлез в притегателно място, с инструментите на културата и изкуствата. Това се случи на сесията на местния парламент в четвъртък, когато съветниците одобриха концепцията за развитието на мястото на фондация „Пловдив 2019“ и гласуваха осигуряването на 250 хиляди лева за това. В извънреден втори епизод за седмицата на видеоподкаста „В Капана“ на Под тепето ще ви разкажем какво следва да се случи в подлеза и как ще стане това. Срещнахме се с оперативните двигатели на „Пловдив 2019“ Кирил Велчев и Виктор Янков, които разкриха смелите си планове неугледното в момента пространство да започне да се променя и обживява стъпка по стъпка.

“ Тази седмица се даде началото на един етап, който е свързан с развитието на подлеза. Ще стартира конкурс, който следва да намери организация, която да стопанисва това място и да го напълни с култура, изкуства и живот“, разясни изпълнителният директор на фондацията Кирил Велчев.

Той начерта няколко пункта в концепцията, чрез която портата към пешеходната зона на Пловдив да стане едно прекрасно място. Планира се създаване на общодостъпно и видимо от преминаващите галерийно пространство, открита сцена в западната част на съоръжението, място за събития, концерти и изложби, както и инфопункт.

„Градът отдавна поема по неотъпкани пътеки на национално ниво.- обживяване на пространства, които не са просто естетически казус, а са живи места. Концепцията ни е базирана на много добри подобни примери в Европа и се осланя на много международни партньорства. Тук можем да реализираме една от големите мечти, които имаме във фондацията- да направим модерен, съвременен информационен център и магазин за нов вид сувенири, свързани с Пловдив“, обясни Виктор Янков, експерт проекти и събития в „Пловдив 2019“.

„Тук можем да имаме една страна античната основа, а срещу нея- съвременно изкуство и млади художници например. Важното за нас е, че има силно желание и от кмета, и от администрацията, и от гилдиите за това този подлез да се превърне в пример на национално ниво как трябва да се работи с подобни пространства и да повлече крак за други зони в града“, допълни Янков.

Кирил Велчев съобщи, че съвсем скоро ще бъдат представени самите правила на конкурса.

„Нашето желание е това място да се напълни със събития, с живот, не просто да стане по-красиво, чисто и осветено. Тук след едно известно време ще бъде наистина и едно притегателно място. Подчертаваме, че всички процеси и дейности, които ще бъдат извършени в подлеза, трябва да бъдат съгласувани с НИНКН. Лятото, със стартирането на нашата програма Фестивално лято, ще се опитаме и тук да стартираме част от инициативите“, добави Кирил Велчев.

Вижте и чуйте още какви амбициозни планове за развитието на подлеза има екипа на фондация „Пловдив 2019“:

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина