Stern: Стрийт изкуството ти предоставя културата безплатно и прави ежедневието ти цветно
Когато един артист се учи, трябва да осъзнае, че стената е лист от друга материя, който не може просто да бъде изхвърлен
За да бъде успешна една колаборация, трябва да има диалог приятелско отношение между артистите
В стрийт културата рядко човек прави нещо единствено за себе си
Най-силното ми послание е в "Сценични кадри"
Димитър Межанджийски е един от знаковите творци, принадлежащи към така наречената стрийт културата. Stern е художник и графитър, като творбите му събират погледите на много места в родния му Пловдив, в цяла България и дори чужбина. Митко за колорита, уличното изкуство, живота и знаците пред Паулина Александрова за КАПАНА.БГ.
Вече 10 години се занимаваш с графити и си признат майстор на спрея. Кога осъзна, че си наистина добър и това е твоето призвание?
Още като започвах смятах, че съм много добър. Е, бъркал съм. Тогава не бях, но с напредването на времето научих техниките, започнах да правя разнообразни неща и лека полека научих как се прелива, как се изрязва, как се правят различни видове ефекти и в един момент както аз, така и околните забелязаха, че наистина си ме бива. Започнах да ставам все по-добър, надявам се и занапред да продължавам да се развивам. А кога станах професионалист? Когато нещата започнаха от надписи да се превръщат в рисунки. Осъзнах, че мога да се издържам от графитите преди около три години, когато за пръв път направих няколко поръчки по заведения. Тогава осъзнах, че всъщност има хляб в тази работа и мога да я превърна в моята професия.
Цялото интервю може да прочетете на КАПАНА.БГ
Произведенията на стрийт арта преобразиха черните гета на Съединените щати, намериха място сред фавелите на Мексико и Бразилия и когато се появиха и върху историческите сгради на Западна Европа се получи онова изравняване и равноправно състояние, което създаде възможността навсякъде да се чувстваш по един и същи начин.
Надраскването с графити на Капана е онова, което ще му придаде живот и артистичен дух, подобно на скалите на Сахаттепе, повечето сгради в Пловдив и вагоните на БДЖ.
Уличната култура с красиви/стетически издържани графити определено е за стимулиране и интегриране в градската среда. Разумно.