АктуалноЗдравеНовиниОбразование в Пловдив

Пловдив стана банка за медицински кадри за Острова

Студентите в Медицинския университет в града под тепетата плащат такси за обучение от 9 000 евро на година, като разходите им за живот обикновено достигат до около 17 000 евро/годишно

Генералния медицински съвет на Обединеното кралство изчислява, че сега има повече от 2500 британски студенти, които учат за медицински и стоматологични степени

Британската медия Financial Times посвети аналитичен материал на студентите от Острова, които се обучават в различни медицински специалности у нас. Авторът на репортажа – редактор с ресор „Обществена полтитика“, журналистът Питър Фостър е проучвал на терен в Пловдив условията и удовлетвореността на студентите от Обединеното кралство в Медицински университет – Пловдив. Той разказва историите на част от над 2500 британски студенти, които учат за медицински и стоматологични степени в системата на българското висше образование.

Над 17 600 са чуждестранните студенти

Въпреки постигането на отлични резултати в тамошната образователна система, Adnaan Patel не се е класирал в британско медицинско училище © Charlie Bibby/FT

Имах резервно предложение да уча оптометрия, но просто исках да се занимавам с медицина. Имах оценките и вече познавах няколко други хора, които учат тук, така че си помислих, „защо не? Ще направя скока и ще отида сам в България”, разказва той.

Така Пател сменя родния си град Блекбърн в Северна Англия с шестгодишно обучение в южния български град Пловдив, следвайки стъпките на нарастващ брой британско-азиатски студенти, които сега търсят медицинска квалификация в Европа. В момента той е на 22 години и е трети курс медицина в МУ-Пловдив.

България е най-бързо развиващият се доставчик на обучени в чужбина граждани на Обединеното кралство, като най много от тях се обучават в Пловдив

Това сочат данните от Генералния медицински съвет за 2023 г. Други популярни дестинации в ЕС включват Полша и Румъния, но правителството на Обединеното кралство изчислява, че сега има повече от 2500 британски студенти, които учат за медицински и стоматологични степени в цяла България в градове, включително Пловдив, Варна и София. 

Следващата графика показва Топ 5 държави през 2024 г., в които регистрирани британски национални лекари са получили първична медицинска квалификация, извън пределите на Обединеното кралство, като в нея не фигурират лекарите, които са станали британски граждани след присъединяване към регистъра. (Източник: GMC)

Скок на обучението на британски лекари в българските медицински училища/Визуализация на данни от Ейми Борет

Студентите по медицина в Пловдив плащат такси за обучение от 9 000 евро на година, като разходите за живот обикновено достигат годишни разходи до около 17 000 евро на година — или 100 000 евро за шестгодишен курс.

„Предизвикателството да се преместиш на Балканите, за да учиш в град на самия край на Европейския съюз, е частично смекчено от големия брой британски студенти, които сега получават медицински степени от България. Медицинският университет в Пловдив, на 150 километра югоизточно от столицата София и на кратко пътуване с автобус от Турция, има повече от 1200 британски студенти, приблизително 80 процента от които – като Пател, чиито баба и дядо са дошли в Обединеното кралство от индийския щат Гуджарат през 60-те години – са от южноазиатски произход. Около кампуса могат да се чуят групи от студенти с британски регионален акцент от източен Лондон, Блекбърн и Бирмингам, които обсъждат предстоящите си тестове по анатомия, както и последните резултати от английската Висша лига“, пише Питър Фостър. 

„Минах през агент и бях на 18 години. Тогава имаше само 150 британски студенти в целия университет и нямаше кой да ни помогне, когато пристигнахме. Просто ни оставиха на течението“, спомня си Адекунле Адейо, завършила Пловдив през 2021 г. и работеща в момента в отделението за спешни случаи на болница Аденбрук в Кеймбридж.

Адетайо е родена в Лондон и е от нигерийски произход. Млазата лекарка е един от първите пионери на обучението в България. Тя изживява адаптацията си много трудно, когато пристигна в Пловдив през 2015 г. и това ѝ дава идея по-късно да създаде агенция MedConnect Europe , за да помогне за гладкото преминаване на други като нея през този тежък преход.

Посрещнаха чуждестранните студенти в МУ с песен, написана от бившия ректор – ВИДЕО

Изживяването е много по-добро днес, според Мерлин Джон, студент първа година по дентална медицина, използвал друга популярна агенция – InterHecs , за помощ с прехода, включително бюрокрацията с визи, когато пристига през септември 2024 г. 

Sumaiya Mahmood е част от нарастваща група от британски студенти по медицина и дентална медицина, обучаващи се в България © Charlie Bibby/FT

Приспособяването към българския език и културни маниери в началото не беше лесно, спомня си 22-годишната Сумая Махмуд, която сега е трета година по дентална медицина, но тя каза, че жертвата да бъдеш далеч от дома е била ценен опит. Махмуд, която е израснала в Бирмингам и е от пакистански произход, твърди, че се чувства благословена да учи в Пловдив.

„Никое училище в Обединеното кралство не предлагаше на хора в моето положение място да учат стоматология и България ми предложи тази възможност. Така че дори и да има неща, които не ни харесват, България ми даде възможност, а Обединеното кралство – не“, каза тя.

Тези, които спечелят места, се обучават на английски и получават диплома, която е напълно призната в Обединеното кралство.

Университетът разполага с модерен симулационен център с медицински манекени, които могат да кървят, да викат от болка и дори да раждат, отчита британската медия.

Университетът може да се похвали с най-съвременна технология за симулация © Charlie Bibby/FT

Тъй като студентите не отговарят на условията за целеви заеми в Обединеното кралство, за да плащат обучението си, много от тях са подкрепяни от членове на семейството, които работят и се жертват, за да покрият таксите и разходите им за живот тук, казва 21-годишният Хазрат Али Хан, чиято майка и сестра са поели работа в онлайн център за търговия на дребно, за да му помогнат да плати сметките в Пловдив.

Българските и чуждестранните студенти от Медицинския университет в Пловдив се събраха на Младежкия хълм

© Charlie Bibby/FT

Financial Times разказва, че Пловдив, град с население от близо 400 000 души, който съчетава древни римски руини и промишлено разрастване от съветската епоха. Има джамия от османската епоха, където мюсюлманските студенти могат да се молят и нарастващ брой халал месарници, които да се погрижат за хранителните им нужди.

Веселина Горанова-Маринова, зам.-ректор по учебната дейност на МУ в Пловдив, коментира пред британската преса, че студентите от Обединеното кралство първоначално се нуждаели от „повече насоки“ в учебните материали, отколкото българските им колеги, но след това често са се справяли по-добре на изпитите.

„Чуждестранните студенти са по-добре подготвени на теоретичните изпити от българите. Чужденците имат трудности за преодоляване, така че може би са по-мотивирани да учат здраво“, казва тя.

За тези, които завършат курса – а над 90 процента го правят, според данни на университета – се провежда церемония по дипломирането в грандиозния римски амфитеатър в Пловдив, пише още Financial Times.

Мухамад Хамза, 25-годишен от Блекбърн, завършил в Пловдив през 2024-а г. и от месец работи като стажант зъболекар в родината си, още пази видеоклип на телефона си от момента, в който крачи по древната сцена, наблюдаван от родителите си, за да получи дипломата си.  

„В началото се притеснявах да уча стоматология в чужбина. Приех го като избор на начин на живот, но след това го обикнах“, спомня си той. „И като се върна сега в Пловдив, се чувствам като у дома си. Поглеждайки назад [в това видео], това е чисто щастие.“

360 студенти от Медицински факултет на МУ-Пловдив полагат Хипократовата клетва

Статията съдържа подробен анализ на нуждата от лекари в Кралството. Пише, че Здравната служба (NHS) е в процес на набиране на персонал, като броят на местата за изучаване на медицина в университетите в Обединеното кралство се е увеличил с повече от една трета от 2017-18 г. насам, нараствайки от 7 660 на 10 415 през текущата академична година, но търсенето все още изпреварва предлагането.

Следващата графика показва промяната в годишния прием на студенти по медицина в UK в проценти за академична година, започваща в показаната година, спрямо 2017 г. (Източник: OfS)

Местата в медицинските училища в Обединеното кралство са се увеличили с 36% от 2017 г./Визуализация на данни от Ейми Борет

„Докато новият капацитет на медицинското образование в Обединеното кралство не започне да работи, завършилите от страни като България — която осигури 435 британски граждани с медицински степени през 2023 г. — могат да помогнат за увеличаване на потока от лекари и зъболекари и всичко това на нулева цена за британската икономика.“

„Тези, които имат способността и желанието да учат, за да станат лекари в Обединеното кралство, не трябва да бъдат възпрепятствани да го направят поради липса на места и високи нива на конкуренция“, каза Роб Тъкър, председател на комисията на студентите по медицина към BMA. 

Източник: Financial Times

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

4 коментари

  1. ГАPАНТИPАНО: За 21 дни ще пpaвите жeстoк CEKC като пopнoзвeзда – ще yвeличите тpайно пeнисa си със 7 см и ще започнете да полyчавате epeкция за 3 сeкyнди (твъpда като cтoмана, колкото дълго иcкaте). Ето тaйната на тaзи тeхника:–- https://come.ac/mens

  2. Индийци, пакистанци, бангладежци, нигерийци и кенийци, всички те си заслужават доброто медицинско обслужване. А, и англичани и шотландци, да не ги забравяме, и тякива има по онези земи.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина