АктуалноГрадътЗелен градИзбор на редактораМненияНовиниОбщина ПловдивРазследване

ОПОС санкционира с 2,5 млн.лв. общината за проекта за климатици

Община Пловдив е била санкционирана за куп нередности в един от най-скандално реализираните и управлявани проекти с европейски средства- този за чистия въздух и конкретно подмяната на печки с твърдо гориво за битово отопление с климатици. Дългогодишната сага с усвояването на милиони по Оперативна програма „Околна среда“ от пловдивската общинска администрация е довела до наложени изключително сериозни финансови корекции от управляващия орган в размер на близо 2,5 милиона лева. Това са цели 25 процента от основното перо по проекта- закупуването на нови климатици и монтирането им по домовете на пловдивчани, на мястото на кюмбетата им.

Припомняме, че поръчката за нови климатици породи много въпросителни и основателни съмнения:

Отвориха само една оферта за доставка на климатици за 7 млн.лв., драстично разминаване на предложените цени с пазарните

Неслучайно бе обжалвана от другите участници в процедурата:

Обжалват пред КЗК мегапоръчката за климатици с европейски средства

За тежката корекция от управляващия орган на ОПОС се разбира чак сега, тъй като въпросните 2,5 милиона лева са вкарани в дневния ред на предстоящата сесия на местния парламент. Общината иска от съветниците да одобрят безлихвен заем за въпросните средства, тъй като градската управа води дела за корекцията и очаква те да приключат в нейна полза. Трябва да отбележим, че управляващият орган налага санкцията два пъти, тъй като след първата корекция администрацията печели делата в съда, но сега отново се налага да обжалва, тъй като от ОПОС явно са убедени в правотата си и тази година са наложили нова „глоба“.

И зеленият общински съветник от групата на ПП-ДБ Добромира Костова разбира едва миналата седмица, че още в края на 2022 ръководителят на управляващия орган Оперативна програма „Околна среда“ е наложил финансова корекция на Община Пловдив в размер от близо 2,5 милиона лева по проекта за подмяната на печки с твърдо гориво с климатици. Потърсихме я, тъй като тя критикува действията на кметството по казуса от самото му начало, освен това във времето е пускала сигнал до оперативната програма.

„Това е проект, за който аз неведнъж съм алармирала, че се изпълнява непрозрачно и че по него се фактурират уреди и услуги на скандално високи цени, надхвърлящи значително пазарните. През април 2022 г. изпратих лично сигнал до ОПОС с моите съмнения. Отделно от това дисквалифицираните в хода на обществената поръчка за доставката на климатици фирми жалиха поръчката поред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Искат пари за монтажа на климатиците по програмата за чистия въздух

Получавах множество сигнали и в последствие в хода на монтирането на климатиците. Примерно за това, че са се искали от гражданите пари за монтаж, че са се слагали по 2-3 климатика на домакинство при предаден един уред на твърдо гориво и още и още. За мен е скандално, че Община Пловдив до онзи ден не беше информирала Общински съвет, че е получила тази „глоба“ от близо 2,5 милиона от ОПОС още през 2022 година. Колко пъти аз лично съм повдигала темата и в публичното пространство и в зала? Имаше медийни запитвания. Бяха давани пресконференции от Общината. И нито веднъж при целия този публичен интерес от Общината не казаха, че са получили тази доста солидна санкция и че водят дела, за да я обжалват. Нека пак някой да ми каже, че Община Пловдив управлява проектите си прозрачно“, коментира Добромира Костова.

Тя добави, че работата на градска власт по този проект е ултимативният пример за непрозрачно управление.

„И това непрозрачно управление продължава. Сега се е наложило да ни кажат за делата и за санкцията, защото искат от Общински съвет да задели близо 2,5 милиона лева от бюджета по перото на проекта. Водят го „безлихвен заем“, защото си били спечелили делата, с които жалят санкцията, и чакат да си получат все пак парите от ОПОС. И мимоходом споменават, че преди два месеца, на 17 септември 2024 г. ОПОС пак им е наложил санкция и че също я обжалват пред съда. Без информация за каква сума и какво нарушение. Т.е. в моите очи сагата не е приключила и не става въпрос за невинен „безлихвен заем“, а за евентуална бюджетна дупка от 2,5 милиона догодина. С две думи – ако новото дело бъде загубено, то тези 2,5 милиона, които сега се прехвърлят невинно като заем, ще се превърнат в общински разход и ще се платят от общинския бюджет. Има вероятност всички пловдивчани да платим за това, че Общината не е изпълнила изискванията на финансиращия орган и е направила нарушения при избора на изпълнител на обществена поръчка (по твърдение на ОПОС). И като говорим за непрозрачност – в предложението си към Общински съвет не се казва за какви точно нарушения е наложена санкцията. Трябваше да ровя в делата и да си набавям сама информацията. И друго: с радост се цитират номерата на спечелените от Общината дела, но услужливо е пропуснато инфото за новата санкция от ОПОС и с номер на кое дело се жали тя. Изисках от Общината всичката информация по казуса и да видим какво ще получим преди сесията в четвъртък, когато ще се гласува предложението за „безлихвения заем“, който може да не се окаже заем“, каза още по темата общинският съветник от ПП-ДБ Добромира Костова.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина