АктуалноЖивотИмоти в ПловдивКварталиНовини

Новите квартали на град Пловдив: Остромила

Източник: Lost in Plovdiv

Квартал Остромила е разположен в южната част на Пловдив и днес е част от район „Южен“. Историческите сведения за него датират от османския период, като първите писмени източници го споменават още през XV век. По това време той е бил самостоятелно село, намиращо се в периферията на тогавашния Пловдив. Най-ранните сведения са открити в подробния регистър на акънджиите от 1472 г., където е посочен като „Село Остором огла“ от нахия Филибе (Пловдив). Още данни за Остромила под името „Село Остромогила“ има в турски регистри от 1489 г.и 1495 г. Като „Село Остро Богила“ е описано и в иджмал-дефтера от 1530 г.

По време на Руско-турската освободителна война (1877-1878) районът преживява тежки сражения, тъй като Пловдив е един от ключовите градове в региона.

В мразовитата сутрин на 15 януари1878 година Пловдив бива атакуван от ескадрон под командването на капитан Александър Бураго, състоящ се от едва 63-ма конника. Османската градска управа решава, че руснаците ще пристигнат с многобройни сили и по-скоро от очакваното. Затова турските войски под командването на Сюлейман паша панически напускат града, но в бързината дори не успяват да го опожарят, подобно на други градове в пределите на Тракия.

Часове преди атаката на града от командването на капитан Бураго обаче от затвора Таш Капия са изведени 125 български бунтовници и по заповед на Сюлейман паша са изклани в Остромила. Сред тях е и видният родолюбец, патрон на училищното дело – Душо Хаджидеков.

След Освобождението Остромила постепенно се интегрира в градската структура на Пловдив, но запазва своя характер на село със самостоятелна икономика, основаваща се на земеделие и животновъдство.

През годините районът е бил сравнително слабо заселен, но с разрастването на Пловдив през втората половина на XX век започва постепенна урбанизация.

До 90-те години на XX век районът остава предимно селскостопански, с обработваеми земи и малки къщи. Едва през последните две десетилетия започва активното му преустройство в жилищен квартал, благодарение на разширяването на града и инвестициите в нови жилищни комплекси.

Днес в Остромила могат да се видят както традиционни селски къщи, така и съвременни жилищни комплекси. Инфраструктурата в района все още е в процес на развитие, като липсата на добре изградена улична мрежа и обществени услуги остава предизвикателство за новите жители. През 2018 година за първи път в квартала влезе градски транспорт след промяната и удължаването на маршрута на автобус номер 113.

В последните години обаче се наблюдава засилено строителство, което привлича млади семейства и инвеститори. Районът е предпочитан заради спокойствието си и сравнително ниската жилищна плътност в сравнение с други части на града.

Източник: Lost in Plovdiv

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

5 коментари

  1. Да, името Остромила идва от Остра могила, вероятно голяма надгробна могила от тракийско време.
    Застрояването не е от две десетилетия, а от 6-7 години само, но се случва прекалено бързо и не регулирано, както навсякъде другаде в града. Не се планират улици пространства за разходка и отдих и така нататък.
    Вместо прекрасни край градски квартали с четири етажни блокчета, и много празно място и зеленина, покрайнините на Пловдив се превръщат в наблъскани една в друга високи сгради, същински гета.

  2. Все още дрискат в дупки зад двора. Предстои мега джи презастрояване на свръзастроеното и се очаква да се изкопаят още кхиляда ями.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина