АктуалноЖивотЗабавлениеНовини

9 забележителности за посещение по Южното Черноморие

 

Да пътуваш до южните курорти не за да събираш тен и да се наслаждаваш на нежната прегръдка на вода, а за да разглеждаш забележителности не е обикновено в плана за морската ваканция. Обаче се оказва, че на юг и север от Бургас има толкова интересни кътчета, които задължително трябва да си отделите време, за да разкриете. Това е и идея за всички онези дни, които не са толкова подходящи за плаж (надяваме се, че ще има по-малко такива), но пък не искаме да пропиляваме в стоене в хотелската стая.

Поморие:

Музей на солта:

Той е единствен по рода си в България и Източна Европа. В Поморие, древният Анхиало,морска сол се добива от незапомнени времена.  Според българските историци, солниците са съществували още преди основаването на града (около V век пр.Хр.).  Музеят представя древната анхиалска технология за производство на морска сол. Той се състои от експозиционна зала и 20 дка действащи солници. Разполага с уникална колекция от снимки от началото на миналия век, проследяваща развитието на солодобива в района, стари топографски карти, макети и автентични соларски съоръжения и инструменти. Интересни видеофилми могат да се видят с помощта на съвременни аудио-визуални средства.  Намира се  в района на стария град, на тясната ивица между Поморийското езеро и солниците, непосредствено зад стадиона и санаториума на Министерството на здравеопазването. Точно до него има малка безплатна зона с лечебна кал, където много туристи идват да се намажат, а след това да се изплакнат в морето.

Пясъчната коса на Поморийското езеро:

Това е едно от местата, които не са толкова популярни сред туристите, но затова пък природата там е уникална. Пясъчна коса разделя морето от соленото поморийско езеро. Вървейки по нея, човек се наслаждава едновременно на морския пейзаж и на спокойните води на езерото. Мястото, което се намира малко след Военния санаториум в Поморие, става все по-оживено с прииждането на кайт сърфистите в късния следобед.

Антична куполна гробница:

Датира от от ІІ – ІІІ век. Приета е научната хипотеза, че съоръжението е служило за мавзолей на богата анхиалска тракийска фамилия, в който са се извършвани религиозни ритуали посветени на култа към слънцето. Античната куполна гробница  е най-голямата, откривана някога в България и е единствена по рода си като архитектура на Балканския полуостров.  Отбивката към нея е малко преди Поморие, вляво от шосето, точно преди аква парка, ако идвате откъм Бургас.

Старият Несебър:

Несебър е един от най-древните градове в Европа, възникнал преди повече от 3200 години. Старият град е разположен на малък полуостров с дължина само 850 м и ширина 350 м, свързан със сушата чрез тесен провлак. За първи път градът е включен в пределите на българската държава през 812 г., когато хан Крум го завладява след 14-дневна обсада и тук се заселват славяни и българи. Смятан е за града в България с най-много запазени архитектурни паметници от Средновековието.

В стария Несебър има 23 църкви и културни паметници – от раннохристиянска базилика до куполна византийска църква – образци, в които е отразено архитектурното и артистично влияние на Гръцката, Римската и Византийската епохи.

Заради уникалните си природни дадености и много добре запазените паметници от различни епохи на VII-та сесия на Комитета за Световно Наследство в гр. Флоренция през 1983 г. Старият град Несебър е включен в Списъка на паметниците на Световното културно наследство. Това е едно от местата с най-магична атмосфера по цялото Черноморие.

Старият Созопол:

Обявен е за архитектурен и археологически резерват „Старинен Созопол” на 7 септември 1974 г. Обхваща над 180 възрожденски созополски къщи, строени между средата на XVIII и началото на XIX век, част от които са обявени за паметници на културата. В границите на резервата се намират още средновековната църква при манастира „Св. Апостоли“, Художествената галерия, Етнографската сбирка, църквата „Св. Богородица“, християнски средновековен комплекс, музеят при крепостната стена, църквата „Св. Георги“ с мощите на св. Йоан Кръстител.

В Стария Созопол днес могат да се видят и реставрираните останки на южната крепостна стена с правоъгълна кула. Древният град е бил разположен на скалистия полуостров и е бил опасан от крепостни стени, които го пазели по море и по суша.

Природен резерват Ропотамо:

На територията на резервата се намират множество интересни и уникални природни обекти – лиманът на река Ропотамо, блатото Аркутино, лонгозни гори, които на тази географска ширина се срещат много рядко, различни скални феномени, мочурища, блата и други.  В рамките на резервата се намира и Змийският остров – неголям скален остров в Черно море, а флората и фауната също заслужават внимание.

Последните 9 км на река Ропотамо са плавателни, а разходката с лодка по реката е едно от любимите занимания на туристите по Южното Черноморие. Пристанът се намира до главния път Бургас – Приморско и се вижда от самото шосе.

Крепост Вълчаново кале:

В италианските морски карти от края на XIVв. и началото на XVв. е нанесено укрепено пристанищно селище над река Ропотамо. Неговата крепостна стена е разположена на връх с надморска височина около 200м., известно с името Ранули – или както местните хора го наричат Вълчаново кале. На скалистия, обрасъл със зелени дървета връх, наречен днес Лъвската глава, намиращ се над устието на река Ропотамо, е крепостта дала началото на този град. Зад крепостните стени има руини на малък храм, които предполагат присъствието на поселищен живот през средните векове.

Спрямо всички останали  туристически пътеки в резерват Ропотамо, тази към хълма с Лъвската глава, е най-трудната и за нейното преминаване се изисква повече издръжливост и приключенски дух. На места има стръмни изкачвания и спускания, вървене през високи храсти и по гладки скали.

Бегликташ:

Бегликташ е тракийско светилище и древна обсерватория. В близост до руините на древния град Ранули по хребета на Маслен нос, на около 210 метра н.в. и на 3 км. от град Приморско се намира светилището на град Ранули – кръг от огромни камъни, разположени върху скалиста повърхност изскачаща сякаш от нищото в средата на зелена поляна. Мястото е имало многобройни функции – траките са го използвали за светилище, календар и звездна обсерватория.

Достъпът до него през 70-те и 80-те години на XX век е бил невъзможен, тъй като теренът е влизал в границите на ловната резиденция „Перла“, използвана от Тодор Живков. Археологическите проучвания на обекта започват едва през 2001 г. и са ръководени от българските археолози Цоня Дражева и Димитър Недев.

Днес, Бегликташ е една от най-посещаваните забележителности, не само заради уникалната си структура, непокътнати древни скулптури и гледка спираща дъха, а и заради мистерията в която е обвита.

Устието на река Велека:

Устието на реката е едно от най-красивите места по нашето Черноморие. То попада в Природен парк Странджа и е защитена местност. Тук природата е съхранила своята красота и уникален ландшафт. Реката придава приказен вид на околността – зелени гори, достигащи до самия бряг, тъмни скали с причудливи форми, изваяни от природата и златисти пясъци.

Достигайки до Синеморец, реката образува красива лагуна и се просмуква към морето под пясъчна коса.

Възможно е да се стигне с високопроходим автомобил до местността, но с цел опазване на местността, препоръчваме да си направите разходка от Синеморец.

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина