АктуалноГрадътЖивотЗабравеният градМненияНовини

5 места, които пловдивчаните още наричат със старите имена

Източник: Lost in Plovdiv

Преди няколко години шеговитата ни статия как да различим истинския от приходящия пловдивчанин предизвика истинска полемика по темата. Факт е, че в последно време градът се разраства постоянно и много хора го избират и припознават като свое място за живеене. Затова и понякога се получават леки неточности в обясненията, особено за места, които по-младите сред нас или дошлите впоследствие – изобщо не знаят.

Нека да отличим някои от тях и по-лесно да ориентираме всички чудещи се…

Ресторант Стадиона

Популярният в миналото ресторант е затворен повече от 30 години, но стотици пловдивчани продължават да го използват като ориентир. На мястото на култовото заведение отдавна се е настанила частна бърза помощ и барче, но въпреки това ресторант „Стадиона” все още е като указателен знак за редица от нас. Интересен факт е, че ако въведете локацията в Гугъл карти, съвсем точно ще бъдете упътени, както и ще може да получите информация кой номер автобус от градския транспорт ще ви заведе успешно дотам.

Новотела

Дълго време Новотела бе един от най-скъпите и емблематични хотели под тепетата. Той бе приватизиран след промените и допреди няколко години бе част от престижната верига. В близкото минало бе синоним на лукс и престиж, но в последно време в Пловдив отвориха врати и още няколко съвсем нови места за настаняване в същия клас. И макар че след напускането на веригата, той промени името си на Гранд хотел Пловдив, за жителите на града все още си е нарицателно място за среща или указания.

Тримонциум

Подобно на гореописания пример е и положението с големия хотел на площад Централен. Той също е емблематичен за Пловдив, а първата му копка е направена през 1954 г. Проектът на сградата е на архитект Борис Йолов, а изпълнението на архитект Стефан Тодоров от Пловдив. Името „Тримонциум“ избира първият му директор Владимир Костов. Откриването на хотела е забавено умишлено и направено през 1956 г. в чест на Априлския пленум на ЦК на БКП. Разполага с леглова база на четири етажа, конферентни зали, неповторим ресторант-градина (открита юни 1957 г.), кафе-сладкарница (през 1959 г. в нея е монтиран модерен Джу-бокс със 150 сингъл плочи на известни западни певци, преместен в къмпинг 9-ти километър през 1973 г.) и в западната част, където сега е входа на казиното, прочутият „Бумбарник“ (официалното му име е „Винарна Тримонциум“).

Днес надписът Тримонциум е премахнат и за новодошлите пловдивчани и гости под тепетата той не означава нищо.

Аптека Марица

Аптека Марица е една от най-старите в Пловдив. Създадена е през 80-те години на ХІХ век. Нейни собственици били местните фармацевти Токатлиян – баща и син. Първоначалното място не е известно, но в самото начало на ХХ век табелата се вижда върху новопостроена сграда на ъгъла между днешния бул. „6 септември” и ул. „Райко Даскалов”, срещу Караул хан. 

През 1908 г. аптеката била закупена от младия магистър по фармация Харитон Куев. Старата едноетажна постройка явно не била по вкуса на новия собственик и той решил да построи върху отсрещната страна на улицата представително здание по европейски образец.

Откриването на аптеката през 1911 г. станало повод за редица възторжени статии в печата. Всичко било за похвала – и аристократичната украса отвън, и вътрешното оформление, и порядките в аптеката. Години наред заведението било сочено като образец.

За съжаление, малко преди 1980 г. динамитът разрушил прекрасното здание, за да открие безличната фасада на нов жилищен блок. 

Днес, 43 години по-късно, вече малко си спомнят величествената сграда. Единствено подлезът в близост все още е известен като „подлеза на аптека Марица“ и бъдете убедени, че нерядко ще чуете това описание, ако попитате кореняк пловдивчани за указания.

Лиляната

Тя е най-голямото училище на територията на областт. От 20 ноември 1991 г. , съгласно решение на Общинския съвет в Пловдив ЕСПУ „Лиляна Димитрова“ се преименува в СОУ „Свети Патриарх Евтимий“, но в спомените на хората е останала с наименованието си покрай бурните политически промени през 1945г. – Лиляна Димитрова.

Намира се в непосредствена близост до центъра, на ул. Иван Вазов и също често е отправна точка за описание.

За кои други места се сещате?

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и отговаря за рекламната и маркетингова стратегия на медията и популяризирането на съдържанието ѝ.

57 коментари

  1. Сточна гара! Джумаята, пазарите, Цариградско шосе, Съчмената фабрика, Братската могила, Старата Брезовска, площад Шахбазян, Корекома, циганския Кореком, Колодрума, Свързочния полк, МУЦПО-то, автосервиз Лиляна Димитрова…..
    Хубави времена, а сега…..пълна трагедия и селтаци в добавка!!!

  2. Кючук Париж. Официално кварталът се казва Въстанически или нещо подобно, но всички го знаят като Кючука. Квартал Кършияка също има друго официално име, което малко се използва

  3. Кое от пловдивските Тепета НЕ Е „МЛАДЕЖКИ“ ХЪЛМ, А БАБЕШКИ бе, др. г-н Началник?

    Идиотизирани „КОЛТУР“изирани заглавия изобщо са неуместни в Град горд с традижиите си

      1. И аз мислех така, но откакто някой реши, че ще продава на богати турци най-емблеманичните хотели на града ни, не се посвениха да променят името на Рамада

  4. Байкал,отдавна ,отдавна го няма това заведение,но в автобусите си стои спирка Байкал,или срещу Байкал.Относно Кючука или Кичука,първото е правилното,второто е за благозвучие.
    А ресторант Стадиона-о,това е любимото заведение на студентите от ВИХВП,сега УХТ/Университет по хранителни технологии/,който съм завършила и аз.Всеки изпит поливахме там.
    Каменица-където до скоро беше бирената фабрика,това също е емблематично за нас пловдивчани.
    Кино Република,също,сега е книжарница мисля,кино Балкан-почти всички си правим срещите там и т.н.Има още емблематично наименования,които новите не могат да изнестят

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина