Източник: Lost in Plovdiv
Годината донесе на любителите на археологията и културата три вълнуващи нови възможности за откриване на древното наследство под тепетата. От подземните тунели на Одеона, които разказват истории от Античния Филипопол, през великолепната късноантична сграда „Ирини“ със своите детайлно експонирани мозайки, до Източната порта, която съживява спомена за величието на римските пътища – тези новооткрити обекти разкриват неподозирани пластове от миналото. Те предлагат уникална среща с историята, която ще очарова и вдъхнови всеки, който ги посети.
Тунелите под Одеона
Одеонът е открит през 1988 г. от археолозите З. Димитров и Мая Мартинова. През 1995 г.е обявен за културна ценност от национално значение като част от форумния комплекс. Наличието на сграда с такова функционално предназначение в централната част на Античния град дава основание да се предполага голямата значимост на Филипопол като културно и политическо средище. В съвременния град Одеонът също се използва за различни културни събития – домакин е на театрални спектакли, концерти, литературни четения и дори алтернативни кино прожекции.
Отварянето на тунелите под седалището на градския съвет на античния град – Одеона, дава възможност за пътуване хилядолетия назад.
Късноантична сграда Ирини
Античната улична мрежа с кръстовище и късноантична сграда „Ирини“ – днес експонирани in situ (на място) в т.н. подлез „Археологически“, са открити от археолозите Здравко Каров и Мина Боспачиева при спасителни археологически проучвания през 1983 – 1984 година във връзка с реконструкцията на някогашния бул. „Георги Димитров“ (днес „Цар Борис III Обединител“) и изграждането на колектор и подлезно съоръжение.
След приключване на археологическото проучване на обекта е осъществена мащабна кампания за консервиране на археологическите структури и мозайките, при която представителната част на сграда „Ирини“ е обособена като самостоятелна зала, за да се осигурят необходимите условия за съхранение и експониране на разкритията.
Античните улици – cardo (север – юг) и decumanus (изток – запад), са нивелирани, консервирани и служат за основна артерия на подлеза, а помещенията от античните сгради покрай тях са приспособени за използване като магазини.
Източната порта
Това е е една от задължителните спирки при посещението им под тепетата. Заради изключително широкия и перфектно запазен римски път, който е водил към портата на древния град и заради архитектурните елементи от величествените колонади от двете страни на улицата, които са посрещали гостите на Филипопол в далечното минало.
Източната порта е най-добре проучената от общо трите открити входа към античния град- източен, северен и южен. Руините и днес могат да се видят ул. ”Цар Иван Шишман”, в североизточното подножие на Трихълмието. През нея се е осъществявала връзката между Филипопол и Византион.
Комплексът е изключителен с това, че има запазена с автентичната си настилка най-широката антична улица- цели 13 метра. Освен това има разкрити пластове от елинистичната епоха от 4-3 век преди Христа. По-късно на място се прави почетна арка в чест на идването на император Адриан във Филипопол, а после се изгражда и крепостната стена по време на Марк Аврелий. Внушителният комплекс, много автентични елементи от който виждаме на мястото им и днес, е изграден след хунските нашествия. В следващите пет години такса за влизане в Източна порта няма да има.
Източник: Lost in Plovdiv