ЖивотЗабавление

Експертите от Паметниците на културата разгромиха проекта за Небет тепе

Той ще доведе до безвъзвратна загуба на изключителна културно-историческа стойност на недвижимата културна ценност, категорични са архитектите в становище до зам.-министъра на културата

Предлагат на министерството да НЕ съгласува проекта и да го върне за коригиране, при това детайлно

Изпълнението на „зъбери”, които се считат за „атракция”, са неверни и недопустими. Същото се отнася и за кули, музеи, ескалатори и абсолютно всичко останало  

Експертите от Националния институт за недвижимо културно наследство излязоха с тежко становище по повод проекта за реконструкция на Небет тепе, който изпратиха до зам.-министъра на културата Велислава Кръстева, на чието пряко подчинение са. Именно от нея зависи съгласуването на представения от общината преди броени дни проект. Специалистите арх. Топалова, арх. Пировска изготвиха и подписаха документа, съгласуван и подписан от арх. Попов, след детайлно запознаване с входираната от администрацията документация за кандидатстване за европейски средства. Специалистите са категорични в оценката си, че представените предложения за намеса са крайно неприемливи и недопустими от гледна точка опазването на археологическата недвижима културна ценност. Становището на експертите до зам.-министъра на културатаПроектното предложение, предвиждащо необратима намеса и почиващо върху непрофесионална, неубедителна и недоказана графична реконструкция, е в пълно противоречие с действащата нормативна уредба и ратифицираните международни документи. Ефектът от реализиране на такова предложение би бил крайно неблагоприятно профанизиране на експонирането и безвъзвратна загуба на изключителна културно-историческа стойност на недвижимата културна ценност, пишат още в оценката си експертите от Паметниците на културата. Те, от името на НИНКН, предлагат на министъра на културата да НЕ съгласува представената проектна документация и да поиска коригирането й. И допълват, че са напълно солидарни и застават твърдо зад позицията на пловдивската архитектурна колегия, която остро се възпротиви срещу новите намерения за реконструкция на Небет тепе. Така експертизата във ведомството на практика призова политическото му ръководство да не приема така изложената документация и да я върне за преработка.

Констатациите в становището са повече от опустошителни за идейния проект на арх. Фърков, на който почива внесеният от общината проект. Архитектите дебело подчертават, че липсва основата за старт на процеса за дейности на такова място- детайлният анализ. Научните изследвания изцяло липсват в предоставената проектна документация. Без тях не може да бъде изведен и доказан идеен проект за реставрация и експониране на обекта, смятат експертите. Преди заключението си те припомнят, че Небет тете представлява сложен комплекс от архитектурни структури, изграждани и разрушавани в период на няколко хилядолетия, а ценността на мястото изисква методологичен подход за консервация и реставрация, който да бъде обоснован с изводите на изчерпателен анализ. Такъв обаче липсва.

Авторът на идейния проект е предоставил неубедителна художествена интерпретация на крепостна стена, обичайна за малките планински стражеви укрепления от епохата на късното средновековие. Предложението за експониране не се базира на избрана и аргументирана оптимална дата, въпреки, че в текста на обяснителната бележка се твърди, че такава има, пишат архитектите. И продължават: Спекулативно е посочена нереалистично ниска кота на т.нар. „бойна пътека”, недоказана в аналитичната част нито аритметично, нито графично, с цел да се аргументира предложението за изпълнението на „зъбери”, които се считат за „атракция”, но са неверни и недопустими. Предложението за изграждане на порта по протежение на куртината на диагоналната крепостна стена не почива на достатъчно доказателства за съществуването на такова съоръжение на това място, както и за размера на отвора и чупките в прохода. Предложението за надзиждането до зъбер и обособяването на три експозиционни музейни нива в обема на квадратната кула на югозападната крепостна стена не почива на аргументирана графична реконструкция и е методологически и функционално неприемливо. В резултат, полученият краен образ е неправдоподобен и реализирането му би довело до недопустимо обезличаване на отделни исторически периоди от съществуването на обекта, до игнориране и неглижиране на богатството и разнообразието на автентичните структури и безвъзвратна тяхната културно-историческа, познавателна и естетическа стойност, категорични са специалистите.

Те допълват, че заложеният в проекта ескалатор е „абсолютно неприемливо от естетическа, функционална, техническа и експлоатационна гледна точка” предложение. Те подчертават, че в проекта не е представена част „Паркоустройство и благоустройство”.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

9 коментари

  1. Ако Мамин Ваньо и чичов Стефчо бяха кметове на Атина, в Партенона щеше да има кебапчийница, сергия за надуваеми топки в тракийски стил, и салон за педикюр и коламаска. И мноооооооого развитие!

  2. Всички вие, които поддържате кичозния проект под претекста че „Пловдив трябва да се развива“, всъщност се кефите на Ескалибур и Акваленд, нали? Подобна гнусотия ли искате горе на тепето?

    Никой не спъва никакво развитие – реконструкция трябва да има. Но направена с вкус и без чалга-кич. Ааа да, и ако може без грозните фалшиви павета, които сложиха на центъра – това че са нови не означава, че са красиви.

  3. За кой ли пат тези мухлясали т.н.архитекти
    Спират развитието на града ни,те са част от
    корумпираната гилдия на част от археолози и архитекти,не искащи нищо ново да се случва в града ни,да щом порачката не е тяхна значи всичко е ,лошо,.
    Прости кратуни вие не ходите ли по света….

  4. Критиката е КОНСТРУКТИВНА и обоснована. Недопустимо е нашите паметници на културата да бъдат превръщани в циркаджийски атракции. Предложения проект не е развитие, а унищожаване на културен паметник.

  5. Критиката е прекалено назъбена.Толкова зле,едва ли е проекта,но достатъчно е да се прочете горното,за да добиеш представа,дали професионално или демагогски са представени нещата.Именно ,“големите професионалисти по архитектура“ са под въпрос,относно професионализма им,дали им е призвание само,КАК са станали архитекти ! Такава безвкусица,пародия,замайва!

  6. Не само ескалатор, необходима е също водна пързалка, влакче на ужасите в древно-тракийски стил и въртящ се ресторант (също със зъбери). Пловдив трябва да се развива, стига са ни СПЪВАЛИ!

  7. За пореден път някой СПЪВА Пловдив за осъществяване реконструкцията на Небет тепе. Как не разбрахте, че ако не получим пари – никакъв проект няма да има. Защо заради личен интерес на архитектите, трябва да страда целият град? А от София това и чакат – да има някой против. Те и без това не желаят развитието на града ни!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина