АктуалноВластГрадътИзбориНовиниОбщина Пловдив

Местният парламент на поправителен заради строителството в ниви

Областният управител на Пловдив върна решението за улесняване на строителството в земеделските земи като незаконосъобразно

Областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева официално върна за ново обсъждане решение №262 на Общинския съвет, взето на сесията на 24 юли 2025 г., с мотив, че то е незаконосъобразно и не отговаря на законовите изисквания. Става дума за акта, с който

Общинският съвет даде принципно съгласие за облекчаване на процедурите по промяна на предназначението на земеделски земи

(например за преобразуването на полски пътища в пътища с твърда настилка) В мотивите на юридическия екип на проф. Янчева са посочени няколко ключови проблема:

  • Липсва конкретика – решението не посочва кои точно имоти са запазени, както и конкретните лица или инвеститори, което е изключително по закон.
  • Общинският съвет не е компетентен да дава принципно съгласие за всички случаи от този вид, а само при ясно индивидуализирани ситуации.
  • Процедурите по уведомяване и участие на заинтересованите страни не са спазени, което е нарушение на административнопроизводствените правила.
  • Решението няма определен срок на действие и важи за неограничен кръг лице, което не е допустимо.
  • Промяната по предназначението на земеделските земи може да се извършва само по подробен устройствен план (ПУП), а не по общ устройствен план (ОУП), както е посочено в решението.

Областният управител връща решението да бъде преразгледано и коригирано в срок от 14 дни, в противен случай е възможно стартиране на съдебно оспорване.

Припомняме, че точката предизвиква сериозни разногласия по време на сесията в края на юли. Вносителите от групата на „БСП за България“ настояваха за улесняване на процедурите, посочвайки, че това ще облекчи достъпа до земеделски имоти и отговаря на приетия Общо устройствен план на града. Според тях над 30 преписки за транспортен достъп „висят“ без движение, което затруднява развитието на инвестициите.

От друга страна, множество общински съветници и експерти изразиха притеснения, че предложението ще предостави възможност за контрол и преценка от страна на Общинския съвет върху конкретни казуси и рискува да доведе до неконтролирано застрояване на земеделски терени без адекватна инфраструктура. Бяха отправени обвинения в лобизъм и в ущърб на интересите на жителите на града.

Обсъжданията показват ясното политическо разделение и предизвикват широк обществен интерес, тъй като като темата за запазване на земеделските земи и градоустройството в Пловдив е особено чувствителна за местните жители.

Върнатият акт от юристите на областна администрация поставя пред Общинския съвет предизвикателството да „редактира“ и обоснове позицията си по начин, съобразен с всички законови изисквания и обществени очаквания, за да не се допуснат проблеми с изпълнението и приложението на подобни решения.

Снимката е илюстративна/ архив

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

3 коментари

  1. Странно ли е, че тук не се пише за незаконния паркинг на ПИМК, с реален шанс за безвъзмездно заграбване? Доста други медии следват случая (не че някой си мърда пръста да върне реда), но тук ни вопъл, ни стон.

    Не бива да ядосваме рекламодателите ли? 🙂

  2. Целта ни е Пловдив да стане 1 милион души, без да си губим времето в нови булеварди, училища и детски градини в бившите ниви, осигуряване на вода, паркове, чистия въздух ще го осигурим със забрани и в добавка половин България да се превърне в пустиня без хора, последното с помощта на държавата или това, което се представя за нея.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина