АртГрадътКултураНовини

Oткриха изложба, посветена на годишнината от възникването на импресионизма

Двадесет и двама творци събраха платната си в откритата днес изложба във фоайето на Техническия университет – филиал Пловдив. Темата, която обединява творчеството на студенти и преподаватели от три български университета е свързана със 150-тата годишнина от създаването на художественото направление импресионизъм. Организатор и вдъхновител на красивата изложба е група „Цвят – България“, създадена през 1980 година и представител на страната ни в Световната асоциация на цвета. Изложбата е от две части. Едната от тях е фотоизложба на членовете на група „Цвят – България“ и е на тема „Цветни метаморфози“. Студентите са работили творби по темата „Цветни превъплъщения“. Доцент д-р Силвина Илиева – ръководител на катедра „Механика“ в Техническия университет – филиал Пловдив и член на група „Цвят – България“ разказва за работата по създаването на импресионистичните платна:

„Студентските картини са изработени в творчески работилници на специалността „Дизайн и печатни комуникации“ – Технически университет – филиал Пловдив, както и от две специалности от Националната художествена академия и една дизайнерска специалност от Нов български университет. Основна цел е студентите да намерят своите допирни точки с художествените явления на импресионизма и да създадат своите интерпретации с размисъл върху цветовете и ролята на светлината върху тях.“

Доцент Илиева е предоставила на студентите от Техническия университет – филиал Пловдив пейзажни фотографии от Пловдив, направени от преподавателя по аналогова фотография Димитър Илиев. Помолих ги да направят импресионистични интерпретации чрез различни техники, така имаме чудесни дигитални интерпретации на пейзажите – обясни тя. Нейното участие в изложбата е на тема „Четирите годишни времена в Стария Пловдив“, като разработва творбите си на основата на фотографии на колегата й Димитър Илиев.

При откриването на изложбата заместник-директорът на Техническия университет – филиал Пловдив доцент д-р Християн Панайотов с удоволствие отбеляза, че тук във висшето учебно заведение има „импресионистично настроени“ студенти и преподаватели. Инженерните науки дават и технологии за опазване на културно-историческото наследство и това е тема на днешната дискусия между специалистите, заключи доцент. Панайотов. По време на изложбата бе представена стихосбирката „Карантинни строфи“ на Д. Добревски.

В Техническия университет – филиал Пловдив импресионистичните произведения на изкуствотоще бъдат от 26 март до 05 април 2024 г. Проектите ще бъдат представени и в изложба, като съпътстващо събитие на Национална научна конференция „Цвят и Образование“ – юни 2024 в Нов български университет, София.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина