Няма кой да ви вдигне
Сега вече знаете защо рейсът ви подминава след работното време на администрацията
Таня Кънева
Стоите премръзнал на произволна спирка в Пловдив по тъмно. Задава се автобус, но вместо да намали, шофьорът натиска газта и подминава. Нямате време дори да видите регистрационната табела… Преживявате дежавю, вчера в 18,45 ч., днес в 19,10 ч.
информационното табло (не електронното, а онова залепено зад гърба ви с картата на Пловдив и маршрутите) най-отдолу има изписани два телефона. „За нередности в градски транспорт: +359032622550; +359032628701”. Набирате първия номер – нищо, сигналът е „свободно”, но никой не вдига. На втория телефон се повтаря същото.
На третата вечер ви остават 10 метра до спирката, тротоарът е пуст, а под навеса не чака никой. Чувате автобуса зад ъгъла и хуквате с всичка сила, но шофьорът пак не спира. Решил е, че просто обичате да тичате вечер по тротоарите около спирки на градски транспорт. Наясно сте, че няма кой да вдигне онези телефони, но от инат звъните пак.
Нещо не е наред и това нещо не е само в поведението на шофьора!
Защо тези телефонни номера са изписани на всяка спирка?
Дали пък не ги вдигат само в бюрократичен режим?
Под тепето подаде сигнал до заместник-кмета по транспорт на Община Пловдив Златин Велев и той направи проверка. Резултатите се оказаха изключително интересни.
Г-н Велев, защо никой не отговаря на телефоните за нередности в градски транспорт след 18 часа?
Таблата са направени и монтирани преди да започне работа Центъра за контрол на трафика и номерата, които са изписани на тях не са на центъра.
Това какво значи, на кой номер тогава, пътниците могат да звънят?
Гражданите могат да подават сигнали на дежурния телефон в Центъра за управление на трафика – 032/ 622 707. На този номер гражданите могат да подават информация за задръствания, повредени светофарни уредби и за други проблеми, касаещи движението в града.
Казвате дежурен, това какво означава в часовия диапазон?
Работното време в делнични дни е от 6.30 до 22.30 часа, а в почивни дни – от 8.30 до 17.15 часа. То е съобразено и с работата на дежурните екипи, за да може сигналите, които се приемат, своевременно да бъдат обработвани
Как разчитате този номер да стане достояние на пътниците по спирките? Какво ще предприемете в тази връзка, не трябва ли поне да се залепят стикери с актуални номера?
Явно ще трябва тази година да предприемем действия в тази посока. Ще поръчаме нови карти за спирките, още повече че на много от тях са или изкъсани, или въобще липсват.
Проверка на Под тепето показа, че двата телефона, които са изписани на информационните карти са на Общинско предприятие „Организация и контрол на транспорта”. Ако ги наберете в рамките на бюрократичното работно време, „любезен” дежурен вдига и казва: „да”. После възпитано го уведомявате, от къде имате този номер, защо звъните и питате може ли да ви помогне. След още редица уточняващи въпроси става ясно, че на този номер все пак може да се подаде сигнал за нередност в масовия градски транспорт. Това е възможно само от 8,30 до 17,15 часа.
Сега вече знаете защо рейсът ви подминава след официалното работно време на администрацията!
Ей за това в софия стрелят по гратския трянспорт 😉