Местният парламент подкрепи идеята за собствена сграда на културната институция, но нищо повече
Гражданската инициатива, която организира подписката, да продължи да работи за каузата, решиха общинските съветници
Любозар Фратев: Решението е добро, но очаквахме ОбС да поеме някакъв ангажимент и да работи заедно с нас
13 хиляди квадратни метра. Толкова е необходимата площ за изграждане на Дом на пловдивската опера. Такива са изчисленията, направени от хората в Гражданската инициатива, която създаде подписката и повдигна въпроса в общественото пространство. Днес общинският съвет одобри идеята за собствена сграда на културната институция, но не навлезе в никаква конкретика, нито пък се ангажира с нещо по същество. Старейшините решиха Гражданската инициатива да продължи да работи за каузата, да води преговори с общинската администрация и с държавните институции. Така, стъпка по стъпка, се очаква да бъдат изяснени всички неизвестни, а те са много, и с натрупването на ясни и конкретни предложения да се върви към реализиране на идеята. С две думи- Дом на пловдивската опера може и да има, може и да няма. На този етап и след днешното решение идеята звучи пожелателно, в бъдещо неизвестно време. На първо време трябва да се създаде юридическо лице, което да се заеме с детайлите по проекта, а тази стъпка трябва да се направи от гражданите.
Решението от днес е добро. Но общинския съвет нямаше доблестта да поеме част от ангажиментите, да стане част от идеята и да работи с нас по реализирането й. Нека види какво ще стане от тук нататък. Надявам се няма да са само зрители в този процес. Ние единствено бихме искали да оставим следа, да оставим едно културно-историческо наследство. Ние ще продължим, ще предлагаме на общината. Но тук е мястото, на което трябва да се взимат решенията. Очаквахме Общинският съвет да поеме някакъв ангажимент. Като например да се определи място или реши идеята да бъде вкарана в концепцията за Пловдив 2019. Сега влизаме в безкрая, коментира след гласуването един от двигателите на гражданската инициатива Иван Фратев. Той смята, че Дом на операта ще струва три пъти по-малко от Колодрума, и ще е по евтина от ремонта на „Борис Христов”. Но с конкретни цифри не се ангажира.
С детайли не се ангажира и арх. Илко Николов, който представи от трибуната на местния парламент идеята. Това би била първата нова сграда за култура в Пловдив в последните 30 години, каза пред старейшините бившият председател на ОбС. Ние не възлагаме на кмета, не организираме нищо, само предлагаме. Спрели сме се на няколко терена- общински, държавни и частни, каза арх. Николов. И изброи- Щаба на армията на площад Съединение, парцел до Лекси край Марица, терен на мястото на Първа панаирна палата, концертна зала в бившия партиен дом, два парцела в Тракия. Става въпрос за сграда на три етажа, която да има и друга функционалност, за да се самоиздържа. Тепърва трябва да се изготви финансов анализ. Темата за финансирането е отворена, уточни Илко Николов. И даде визуални примери за съвременни сгради за култура- операта в Сидни, в Осло, в Минеаполис.
Идеята за Дом на операта е прекрасна. Приветстваме я. Оставихме инициаторите да продължат да работят по нея, тъй като ако общината се намеси ще потушим гражданската енергия, обясни кметът Иван Тотев.
Само претекст е заглавието „ОПЕРА“ или „ЦИРК“ или „КОЛОДРУМ“ при множеството съществуващи ЗАНЕМАРЕНИ И ДОРИ ИЗОСТАВЕНИ сгради. „Арх. Илко Николов от инициативния комитет“ има лакомията заедно с ортака ИМПЕРИАЛист да дига билдинги ПОД ПРЕТЕКСТ, които да си ги чукаме в главите след като сме се наКОЛОДРУМИЛИ и ПОГРЕБАЛИ. И Гео, и Космос стават, а Културният Дом?