Клиниката по лъчева терапия на УМБАЛ „Свети Георги“ отбелязва половин век от основаването си
Тя е единственото лъчетерапевтично звено в страната, в което записването и планирането на пациентите става в рамките на 1 седмица
Половин век от основаването си отбелязва Клиниката по лъчева терапия (КЛТ) на УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, обяви нейният ръководител д-р Мария Влайкова. Тя разказа, че основаването на клиниката е било предначертано още в един много по-ранен период – 1947 г., когато към новоизградения Медицински факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ е разкрита Катедра по рентгенология. По-късно, през 1964 г. тя се премества в новопостроената поликлинична база на ВМИ. През 1965 г. към катедрата се обособява като звено Радиоизотопен център, а през 1966 г. е разкрита и радиологична клиника. Тогава клиниката стартира работата си с апарат за дълбока рентгенова терапия, заменен по-късно от 2 телегаматерапевтични апарата.
С усъвършенстването на технологиите, методите на лечение на онкоболни пациенти значително се променят и дават много по-голям шанс за оздравяване и по-добро качество на живот. От няколко месеца Клиниката по лъчева терапия на УМБАЛ „Свети Георги“ съществува самостоятелно с ръководител д-р Мария Влайкова, от звеното по нуклеарна медицина, което сега е отделение под ръководството на д-р Мариана Маровска.
В момента Клиниката по лъчева терапия разполага с два мултимодални линейни ускорителя. Първият е въведен в експлоатация през 2005 г., като през онзи период е бил вторият в страната. Другият линеен ускорител на УМБАЛ „Свети Георги" започва работа с пациенти през 2011 г. Т.е. екипът на клиниката има опит повече от 10 години в работата с най-модерната апаратура за лъчелечение. В КЛТ работят 4-ма лекари с над 30-годишен стаж, някои от тях са и преподаватели в Медицинския университет в Пловдив, и 3-ма физици с над 10-годишен опит.
Ежедневно през двата линейни ускорителя преминават повече от 100 пациенти. Годишно техният брой е близо 2 хиляди души. Трудно могат да се преброят пациентите, които са лекувани от основаването на клиничното звено преди 50 години, коментира д-р Влайкова.
Единият от линейните ускорители на УМБАЛ „Свети Георги" има многолистов колиматор – устройство, което осигурява максимална защита на здравите тъкани и на критичните органи. Всички линейни ускорители използват еднакви лъчи – фотони или електрони с различна енергия, уточни д-р Влайкова. Изборът на енергия е в пряка зависимост от дълбочината на тумора и стремежа за запазване съседните незасегнати тъкани и органи, а с устройството за електронно портално изображение (EPID) се получава виртуална верификация – виртуално потвърждение, по време на облъчване и оптимизиране на процедурата.
Клиниката разполага отделно от линейните си ускорители със симулатор и компютърен томограф, така че планирането не спира работата и всички звена функционират едновременно, обясни д-р Влайкова. Това създава и добър пропускателен режим на пациентите и терапията им започва колкото се може по-бързо.
При всички пациенти се извършва 3D-анатомографско планиране, като лекар и медицински физик изготвят индивидуален план за лъчелечение, с определяне на общата доза и ритъм на облъчване в зависимот от крайната поставена цел – трайно оздравяване или облекчаване на редица оплаквания на пациента като болка, кървене и др.
Университетската клиника по лъчетерапия единствена в страната разполага с 50 места и приема пациенти от цялата страна, а не само от Южна България. Записването и планирането на пациентите става в рамките на 1 седмица, така че със сигурност гарантираме,че при нас няма забавяне на терапията. Предимство е и фактът, че двата линейни ускорителя имат възможност за взаимозаменяемост. Така във всеки момент при евентуална неизправност на единия, другият може да поеме всички пациенти.
За разлика от други лъчетерапевтични центрове в страната и региона в клиниката по Лъчева терапия на УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД не се чака от 1 до 3 месеца, и лечението започва в рамките на една седмица. При пациентите с онкологични заболявания от първостепенно значение е лъчевата терапия да започне веднага, ако е предоперативно или дефинитивно, съчетано с химиотерапия, или до 1 месец след операция. В противен случай заболяването може да напредне или да се появят далечни метастази.
Клиниката има дългогодишен опит с пациенти по палиативни програми – провеждане на противоболково лечение при костни метастази, палиативно лъчелечение на централна нервна система при мозъчни метастази, както и лъчева терапия при медиастинален синдром.
С поглед в бъдещето, още в края на 2015 г. в Клиниката по лъчетерапия на пловдивската университетска болница е инсталирана най-модерната система за роботизирана стереотактична радиохирургия, позната под наименованието Кибер-нож. Уникалната апаратура е част от проекта „Създаване на високотехнологичен център за образна диагностика на онкологични заболявания в УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив“, финансиран с 22 млн. лв. по ОП „Регионално развитие“.
Кибер-ножът е единственият в страната. Той представлява роботизирана система за лъчетерапия, при която се използват над 200 лъча. Лъчите се насочват с прецизност до 1 милиметър. Така се постига най-слабо облъчване на периферната тъкан. Уредът има възможност да работи от над 120 ъгъла, без да се налага пациентът да мести. С Кибер-ножа ще могат да бъдат лекувани тумори и метастази на мозъка, на гръбнака, тумори на меките тъкани, на хипофизата, артериовенозни малформации и други.
Уникалната апаратура е разположена в специално преустроен и реконструиран бивш хранителен блок на територията на База 1 на Университетската болница – на бул. „Васил Априлов“ 15А, в непосредствена близост до основната сграда на Клиниката по лъчева терапия. Изграденият сектор за стереотактична радиохирургия се състои от приемна зона и зона с контролиран достъп, включваща: процедурно помещение за Кибер-нож, контролна зала за специализирания екип, и технически помещения. Екраниращите стени и тавани на помещенията са 1,70 м дебели, изпълнени от армиран бетон. В същата сграда предстои изграждането на още две отделения, за нов линеен ускорител и 4D-компютърен томограф-симулатор.
Високотехнологичният център е част от Средносрочната рамкова инвестиционна програма на Министерство на здравеопазването, по Схема за безвъзмездна финансова помощ „Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни и здравни заведения в градските агломерации“, финансирана по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г., с общ бюджет 147 млн. лв.
Вложените инвестиции създават условия за съвременна, модерна и качествена терапия на онкоболните.