Полиция и общинска охрана обградиха улични музиканти в народни носии на Главната
Изпълнителите нямали дипломи, за да свирят на Стъргалото
Горе ръцете, долу инструментите! Тази иначе неизречена полицейска заповед сякаш ехтеше в главите на десетките свидетели на акция на униформени служители на реда срещу улични музиканти в народни носии на пъпа на града миналия ден. Снимката ни изпрати наш читател, който с видял и заснел момент от специализираната операция на Главната, дошла малко след въвеждането на нови правила за стрийт изкуството в централна градска част. Според които изпълнителите на Стъргалото трябва да имат разрешение да поставят шапки там, а то се дава след представена диплома за музикално образование. Такова позволение фолклорните артисти от снимката нямаха, поради което бяха обградените от полиция и общинска охрана. Музикантите бяха информирани от блюстителите на реда за новите порядки в свиренето в градска среда и ги информираха в коя от определените от общината зони имат право да представят творчеството си пред хората.
В същото време ето как сочената като основен опонент на Иван Тотев в предстоящите местни избори Дани Каназирева коментира казуса с дипломите за уличните изпълнители: „Това е по-голяма глупост и от рязката промяна в озеленяването на града ни с палми. Пловдив е културна столица заради свободния дух, а не заради дипломите и наредбите. Това обаче не могат да го разберат. „Съюз за Пловдив“ e против да се хаби енергията на града ни за такива смехотворни напъни”.
а, я д апитаме какви са били оценките на полицаите в уилище? Дали квалификацията им въобще става и за хамали?
Да запушим устата и да отрежем ръцете на музиката в Пловдив! Как може такова нещо – да ми свирят по улиците без дипломи. Всички в университетите, че няма студенти. Марш, бързо! А мимовете трябва ли да са завършили актьорско майсторство?
Само не разбрах каква да е дипломата: за средно или за висше образование. Трябва да се уточни от общината. И според мен няма да е лошо и по един касов апарат да имат или поне тротоарно право да се плаща. Какво е това нещо….
има все пак някаква логика. аз се дразня, когато на главната ми вият гайди (изпълнението специално на тези беше под всякаква критика), или ми пеят така, че ми иде да ги обсипя с пари, само и само да спрат да квичат. има музиканти, които са страхотни – момчето, което с цигулката наподобява Моцарт, или двамата възрастни цигулари на площада, или човекът с китарата – приятно, хората се радват, а не се опитват на бегом да избегнат какафонията.
Ако някога в ония безпросветни времена имаше такива управници, евентуално бейове и паши през турско, нямаше разни случайни хора оттук и там да си позволяват да измислят, че и да свирят и дори да пеят народни песни, хора и ръченици. Не да ми играят хора по мегданите, да ми пеят по най-безотговорен начин разни моми по седенки и робините нямаше да пеят тез тъжни песни по жетва, щеше да има ред и щеше да цари тишина.
Предлагам за просяци общината да назнаачава само хора завършили квалификационен курс Връзки с обществеността.
От всички малоумни действия на Община Пловдив, тази забрана ми се струва възможно най-малоумната.
Пролетно време е, и всички състояния се обострят. В тома число и дебилизма на Чичовото и Маминото.
Ако така действаха и с колите паркиращи непрестанно по тротоарите, по и около главната, в Цар симеоновата градина
и къде ли не из центъра , стария град и пр…