Университетска болница с Почетния знак на президента
135-годишнината на „Св. Георги” събра стотици в Новотела
Росен Плевнелиев връчи Почетния знак на държавния глава на ръководството на УМБАЛ „Св. Георги”. Президентът не успя да връчи лично отличието на тържеството по повод 135-годишнината на най-голямата болница у нас снощи в Новотела. Това стори секретарят на президентството, отговарящ за работата на институцията в ресорите наука и здравеопазване- Анна-Мари Виламовска. Почетният знак прие изпълнителният директор на Университетска проф. Карен Джамбазов, който институциите, изпратили поздравителни адреси към екипа на здравното заведение определиха като един от най- успешните мениджъри в здравеопазването. Отличната работа на професора и екипа му изтъкна и кметът Иван Тотев, който пък връчи на Джамбазов Почетния плакет на общината. Бих искала да поздравя всички ръководители, медицински специалисти и служители на УМБАЛ Свети Георги за професионализма и ентусиазма, за постигнатата организация, за разширяващата се и модернизирана материална база, пише в обръщение д-р Нигяр Джафер, председател на Комисията по здравеопазване в парламента.
Стотици настоящи и бивши служители на Университетска болница уважиха юбилея. Годишнината на първата основана след Освобождението болница събра ръководители на други здравни заведения, народни представители, представители на местната власт, топ полицаи. В центъра на вниманието бяха отдавна пенсионираните медици, оставили следа в здравеопазването като цяло, както и ветераните в настоящия екип на УМБАЛ. 16 от тях със стаж от над 30 години в болницата получиха специални отличия. Преди това историята на най-голямата днес болница бе представена ретроспективно с фотографии и цифри през годините. Персоналът сега наброява 2720 души. Броят на леглата във всички 35 клинични звена на болницата е 1345 – най-големият за страната. Очаква се, че след като заработи новото Отделение по фтизиатрия към Клиниката по пулмология, общият брой на местата за прием ще се увеличи на 1385. При основаването си през 1879 г. тя е разполагала с 30 легла, разпределени в 3 дървени бараки в подножието на Джендем тепе, каза пред гостите проф. Джамбазов.
След официалната част дойде ред за стилния коктейл и веселата част, в която се включиха много от медиците. Можем да работим денонощно, но можем и да се забавляваме майсторски, обясниха лекари на дансинга.