Добрата новина: За първи път от три десетилетия насам, черният лешояд гнезди в България
Двойките са загнездили на специални платформи, поставени от природозащитниците и са част от дългосрочна програма за завръщане на вида
След близо 30 години упорит труд, природозащитниците от Зелени Балкани, Фонда за дивата флора и фауна и Дружеството за защита на хищните птици, постигнаха невероятен успех! За първи път, след 28 години от последното известно гнездене на картала в България, те отбелязват сформирането на три двойки в Стара планина. Трите двойки са и първите въобще установени и фотографирани в Стара планина птици от този вид!
Двойките са загнездили на специални платформи, поставени от природозащитниците и са част от дългосрочна програма за завръщане на вида. Тя започва буквално преди десетилетия, с първите идеи и дейности за възстановяване на едрите видове лешояди, като част от международна програма и Балкански план за реинтродукция.
Първите резултати по програмата бяха постигнати, с възстановяването на белоглавите лешояди като гнездящ вид в Кресненското дефиле и Стара Планина. През изминалите години, природозащитниците върнаха на свобода 138 белоглави лешояда, получени като дарение от 19 зоопаркове в 7 страни.
Втората цел на трите граждански организации бе завръщането на черния лешояд – изчезнал за страната вид. През последите години, като част от дейностите по проект „Светло бъдеще за черния лешояд“, LIFE14 NAT/BG/649 , общо 59 черни лешояда бяха дарени от Испания, с цената на огромни усилия на голям международен екип. Загнездването на вида в Стара планина и за първи път в „новата история“ на природозащитата в страната, е успех само по себе си. Дивите птици и двойките са изправени пред редица опасности и предизвикателства, за това с интерес ще следим съдбата им, с надеждата да загнездят успешно още тази година и да създадат поколение.
Източник: Зелени Балкани
Следете и вие съдбата им на сайта на проекта.
Не се разбира, тези платформи заградени ли са или двойките са загнездили естествено?