БългарияЗелен градНовиниПод небето

До 31 май може да се кандидатства за безвъзмездно финансиране по инициативата Европейско градско управление

До 31 май 2021 г. местните общини, местни власти,  местни публични обединения на общини и/ или местни власти и администрации от 31 държави са поканени за втори път да кандидатстват за безвъздмезно финансиране за създаване на икономическа концепция по инициативата Европейско градско управление (EUCF). В проекта могат да се включат всички видове власти в градовете и техните общини в Европейския съюз (а също и Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и Обединеното кралство). Кандидатите могат да получат фиксиран грант от 60 000 EUR на заявление. При кандидатстването те трябва да представят одобрен план – икономическа концепция за промени, които искат да направят с цел подобряване на климата и устойчивата енергия в техния регион/ населено място. Това включва SEAP (План за действие за устойчива енергия)/ SECAP (План за действие за устойчива енергия и климат), разработени в рамките на Споразумението на кметовете, или планове в подобна посока с климатични и енергийни цели, които да се реализират поне през 2021 г. (вж. Критерии за допустимост на сайта).

Безвъзмездните средства не могат директно да финансират реалните инвестиции, но покриват разходи за мобилизиране на ресурси и достъп до услуги за разработване на инвестиционна концепция. Безвъзмездната помощ се дава за разработка на инвестиционни концепции, което представлява първоначална стъпка към пълноценен бизнес и финансов план – те трябва да описват дейности като (технически) проучвания за осъществимост, пазарен анализ, анализ на заинтересованите страни, правен, икономически и финансов анализ, анализ на риска и др., които са необходими за разработване на инвестиционната концепция. Тези дейности могат да се извършват от вътрешен персонал или външни експерти, възложени на подизпълнители.

Очакваният резултат е разработена инвестиционна концепция, напр. документ, предоставящ на инвеститорите и финансовите институции необходимата информация за оценка на инвестиционен проект.

Наградените кандидати ще бъдат обявени през август 2021 г. Повече информация може да бъде намерена и да се кандидатства директно онлайн на https://eucityfacility.eu/. Процесът по кандатстване е лесен и бърз, а ако кандидатите срещнат затруднения могат да се обърнат към т.нар. Бюро за помощ на уебсайта или към съответния експерт от инициативата за съответната държава (неговите контакти също са достъпни на сайта). Експертът за страната е в състояние да:

  • даде информация за процеса на кандидатстване
  • да окаже подкрепа в процеса на кандидатстване (напр. Изясняване на инвестиционните и експертни нужди на градовете, обобщаване/ обединяване на проекти, ако е приложимо, проверка на качеството на английския език в подадените документи, част от заявлението)

Заявленията ще бъдат оценявани съгласно редица критерии, а най-добре оценените заявления ще доведат до споразумение за безвъзмездна помощ.

Важно е представителите на общините да се регистрират и да започнат процеса на кандидатстване, дори и в случай, че не могат да го финализират. По този начин се гарантира, че местните власти на общината ще получат доклад с обратна връзка от инициативата, на базата на който могат да подобрят своето представяне при следващите покани за кандидатстване.

Кандидатите се насърчават да обединят усилия и ресурси и да подават общи заявления, за да осъществят по-амбициозни проекти. Частните субекти не отговарят на условията.

От първата покана (от 2020 г.) одобрените бенефициенти на инициативата Европейско градско управление са:  Унгария – Gyöngyös, Hódmezővásárhely, Mórahalom, Veszprém; Хърватия – Велика Горица, Риека, Карловац; Литва – Visaginas; Полша – Piaseczno, Sztum; България – Добрич; Холандия – Horst aan de maas, Westland, Waalwijk и Rheden; Дания – Нюборг, Самсое; Белгия – Schaerbeek; Германия – Росток; Португалия – Кашкайш; Испания – Олот, Малага; Италия – Pinerolo Area, Ravenna, Castel San Pietro Terme, Isola Vicentina; Малта – Котонера; Обединеното кралство – Ковънтри, Лийдс, Кралския квартал на Уиндзор и Мейдънхед.

Какво е EUCF?

Инициативата Европейско градско управление (EUCF) стартира миналата година. Целта ѝ е да подпомогне общините и местните власти при разработването на инвестиционни концепции (ИК), свързани с изпълнението на действия, определени в техните планове за действие в областта на подобряване на климата и енергетиката. Проектът е иницииран и управляван от Energy Cities/ Climate Alliance/ Adelphi/ Fedarene/ Enviros и финансиран от програмата за научни изследвания и иновации на Европейския съюз „Хоризонт 2020“.

EUCF обхваща 27-те държави-членки на Европейския съюз и държавите от ЕИП-ЕАСТ, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.

Първата покана за подаване на кандидатури бе обявена през 2020 г. и доведе до над 250 заявления, получени от всички 28 допустими държави по това време (ЕС и Обединеното кралство). Средства получиха 30 кандидата, от 14 държави: Белгия (1), Германия (1), Испания (2), Португалия (1), Холандия (3), Италия (4), Малта (1), България (1), Хърватия (3), Унгария (4), Полша (2), Литва (1), Дания (2), Великобритания (3).

Наградените проекти са в различни сектори на енергетиката:

  • интелигентни мрежи
  • устойчива мобилност
  • топлофикация
  • жилищни сгради
  • обществени сгради
  • иновативна енергийна инфраструктура
  • изграждане на интегрирани възобновяеми източници

Допълнителна информация и често задавани въпроси: посетете eucityfacility.eu и ЧЗВ на сайта.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина