БългарияВластНовини

Вотът на недоверие е отхвърлен

Внесеният от БСП, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ (ИТН) вот на недоверие срещу правителството в областта на отбраната и националната сигурност беше окончателно отхвърлен след два неуспешни опита това да стане, съобщава Mediapool. ГЕРБ и ДПС обаче продължават със заканите за бъдещето на кабинета. 

В сряда сутринта „за“ вота гласуваха 71 народни представители – от опозиционните БСП, „Възраждане“, ИТН, един депутат от ГЕРБ (Румен Христов от СДС) и нечленуващият в парламентарна група Радостин Василев. „Против“ падането на правителството бяха 155 депутати от подкрепящите кабинета политически сили – 63 от ГЕРБ, 58 от „Продължаваме промяната- Демократична България“ (ПП-ДБ) и 34 от ДПС.

„Истинската драма“ и „нищо не се е успокоило“

След отхвърлянето на вота на недоверие обаче и лидерът на ГЕРБ, и санкционираният по глобалния закон „Магнитски“ шеф на депутатите от ДПС Делян Пеевски продължиха с политическите игрички и отново дадоха да се разбере, че може и да оттеглят подкрепата си за правителството.

„Все още обществото не е готово с нищо по-добро, което да замени това (правителство – бел.ред.). Към днешна дата. Утре може да е друго“, каза Борисов.

По думите му за управлението „истинската драма ще дойде на ротацията“. Според него обаче мнозинството нямало да се разпрадне преди да бъдат приети конституционните промени: 

„Декември имаме две много важни дати – 6-и и 15-и (декември – бел.ред.) за промяна на конституцията. Това задължително ще ни държи нас дотогава. Ако продължи практиката да се търсят скандали вместо обединяващи ни теми, то най-доброто е тогава да се разпадне тази „сглобка“ и да се отиде на нови преговори, нови избори“.

Лидерът на ГЕРБ не каза защо очаква „истинската драма“ да дойде при ротацията. Той обаче даде да се разбере, че при нея е редно партията му да получи официални министерски места. 

„Това в момента не е нормално и го няма никъде в света – партията, победила на изборите да няма нито един министър, с изключение на министъра на външните работи Мария Габриел, която пътува и не се занимава с вътрешните теми. Не е нормално при ротацията да продължим по същия начин. Но до ротацията има много време“, добави той.

Борисов обаче каза, че за ГЕРБ не било самоцел да има министри. 

„Ако има добра работа на правителството, когато направим нещо добро, то от само себе си хора ще искат то да съществува“, добави той.

„Нищо не се е успокоило, най-хубавото предстои“, каза в кулоарите Делян Пеевски в отговор на въпрос за отношенията между подкрепящите управлението формации, след като вотът бе отхвърлен.

„Тепърва има да се говори по теми, предстоят комисии, които се предлагат“, добави той и отново заяви, че ДПС няма да подкрепи внесеното от ПП-ДБ предложение за създaване на временна комисия за изясняване на всички факти и обстоятелства около полицейско насилие по време на протеста срещу БФС.

Борисов обаче обяви, че партията му ще подкрепи идеята.

ГЕРБ ще гласува и „за“ анонсираната от ДПС идея за създаване на временна комисия, която да се занимае с твърденията за заплахите срещу министъра на електронното управление Александър Йоловски.

Защо гласуването на вота се отложи два пъти

Миналата седмица окончателното гласуване на вота беше отложено два пъти, защото ГЕРБ и ДПС, които по-рано обявиха, че подкрепят кабинета, спретнаха игри с кворума в комбина с опозицията. Причината беше, че то се превърна в заложник на сложните политически игри между ГЕРБ и ДПС от една страна и „Продължаваме промяната- Демократична България“ (ПП-ДБ) – от друга.

Най-сериозното противопоставяне между партиите в управляващото мнозинство беше по темата за дерогацията за руския петрол, от която се възползва „Лукойл Нефтохим Бургас“. ГЕРБ и ДПС искаха тя да отпадне до дни, а ПП-ДБ – през март с аргумента, че е рисковано това да стане в по-кратък срок.

На 16 ноември, когато вотът на недоверие трябваше да бъде окончателно гласуван, ГЕРБ и ДПС излязоха демонстративно от залата и в крайна сметка той не беше отхвърлен. Тогава Пеевски на практика заплаши кабинета и обяви, че „това е вечерта на знаците“.

Ден по-късно, когато се очакваше в пленарната зала да бъде направен нов опит за окончателно гласуване по вота на недоверие, ГЕРБ и ДПС продължиха с демонстрациите си. Заседанието беше провалено, защото нямаше кворум. Депутатите от двете партии не се регистрираха в началото на заседанието, същото направиха и опозиционните ИТН и „Възраждане“. След заканата си от четвъртък за „вечерта на знаците“, в петък Пеевски каза по адрес на ПП-ДБ, че „тези хора не могат да четат“.

Само няколко часа след това ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ постигнаха консенсус за отпадането на дерогацията за вноса на суров руски петрол и износа на произведени от него продукти. Трите политически сили се разбраха това да стане на два етапа. На 1 януари 2024 г. се предвижда да се спрат квотите за износ към Украйна и други страни извън ЕС на нефтопродукти, преработени от руски петрол. На 1 март 2024 г. трябва да спре окончателно и вносът на руски суров петрол за преработка в бургаската рафинерия „Нефтохим“.

Макар този фронт на напрежение между партиите в управляващото мнозинство да беше затворен, напрежение възникна по темата дали вътрешният министър Калин Стоянов да си подаде оставката след сблъсъците между футболни фенове и полиция по време на протеста срещу БФС в центъра на София. ПП-ДБ поискаха Калин Стоянов да напусне поста си, а ГЕРБ и ДПС се обявиха в негова защита.

Във вторник министърът декларира, че не толерира никакви форми на насилие – нито върху мирни граждани, нито върху полицаи. Така той удовлетвори искането на прекия си шеф – премиерът Николай Денков, който в понеделник каза, че самият той ще подаде оставка, ако Калин Стоянов не осъди насилието. Засега остава открит конфликтът между Стоянов (с подкрепа и насърчение от Борисов и Пеевски) и съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков, но засега не е ясно дали това ще повлияе на безпрецедентната ситуация с вота на недоверие.

Снимка: БГНЕС

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина