
Четиридневните съдебни заседания в Лондон срещу шестимата българи, обвинени за шпионаж в полза на Русия, бяха увенчани с присъди днес. Ръководителят на групата Орлин Русев получи 10 години и 8 месеца затвор. Дясната му ръка Бисер Джамбазов – 10 години и 2 месеца зад решетките. Заради участие в пет операции, включително в чужбина, Катрин Иванова бе осъдена на 9 години и 8 месеца плюс 15 месеца по друго обвинение, съобщава OFFNews.
Съдят шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж
Съдията Никълас Хилард обясни при произнасянето на присъдата на Ваня Габерова, че е взел предвид позицията ѝ в йерархията на шпионската мрежа – участвала е три операции, които са включвали наблюдение с цел установяване на три лица, „които не са ви направили нищо лошо“.
„Вие сте знаели, че това, което правите, е в полза на Русия“, отбеляза съдия Хилиард.
Той казва, че взема предвид в ограничена степен диагнозата ѝ клаустрофобия, но е убеден, че тя може да бъде овладяна, докато е в затвора. И присъди шест години и осем месеца затвор.
Тихомир Иванчев бе осъден на осем години, Иван Стоянов – на 5 г.
Малко преди произнасянето на присъдата съдията съобщи, че обвиняемите ще изтърпят половината от наказанието си в затвора, след което ще бъдат депортирани от Обединеното кралство в България.
Присъдите бяха произнесени след дълъг процес и години на полицейско разследване срещу шестимата ни сънародници.
Произнасянето на присъдите бе предавано наживо по телевизията. Съдия Хилиард описа всички действия, извършени от осъдените и детайлите от 6-те операции, за които бе установено, че са планирали и осъществили.
Петима членове на шпионската клетка – нейният лидер Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова и Иван Стоянов, бяха арестувани през февруари 2023 г. Шестият член Тихомир Иванчев бе задържан година по-късно.
На започналия в края на октомври 2024 г. процес Русев, Джамбaзов и Стоянов се признаха за виновни. Иванова, Габерова и Иванчев пледираха невинни. В хода на процеса е установено, че шестимата българи стоят зад 6 операции в периода от 2020 и 2023 г., които са включвали следене на хора и обекти за руското разузнаване на територията на Великобритания, Австрия, Испания, Германия и Черна гора.
Съдия Хилиард отбелязва, че има по-виновни и други, които са по-малко виновни. Затова ще разграничи двете групи.
В защитната си теза Орлин Русев обяви, че не е имал намерение да накърни сигурността и интересите на Обединеното кралство, но съдията контрира, че намерението е без значение и че „накърняването на сигурността или интересите на Обединеното кралство… е неизбежно и толкова очевидно и значително“. Русев отбеляза също, че не е настъпила вреда за нито една от целите му, но приема, че не е имал контрол върху това как Русия би използвала събраната от него информация.
Целта на първата операция е българският разследващ журналист Христо Грозев. Той е бил следен в Европа, обсъждано е и да му бъде откраднат лаптопа и телефона, или да бъде отвлечен или убит.
Втората операция е насочена срещу руския дисидент Роман Доброхотов, следен в няколко държави.
Третата операция е около казахстанския политик Бергей Рискалиев, който е избягал във Великобритания.
Операция № 4 включва планове за подривна дейност срещу посолството на Казахстан в Лондон през септември 2022 г. Групата е планирала да организира фалшиви протести, за да събере разузнавателни данни, които да бъдат предадени на Казахстан.
В рамките на петата операция групата е шпионирала американска военна база в Щутгарт, която се е смятало, че е използвана от украински военнослужещи.
Шестата операция е насочена срещу Кирил Качур – руски гражданин, който е определен за „чуждестранен агент“ в Русия през ноември 2023 г.
Според съда в Лондон шестимата българи са били мотивирани от финансова изгода, а не от идеология. Прокуратурата настояваше за 10 г. затвор заради това, че са застрашили човешки живот и са работили против националната сигурност на Обединеното кралство.