ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Под небето

16 ветерани от Университетска болница със специални награди

Отличените ще получат грамоти и парични премии по време на празника за 135-годишнината на болницата

На официална церемония утре, 9 май, 16 служители на Университетска болница „Свети Георги“ ще получат грамоти и парични премии като признание за дългогодишната си служба в лечебното заведение. Сред наградените са 10 лекари, 5 медицински специалист и един експерт от отдел „Управление на човешките ресурси“. Всеки от тях има зад гърба си близо 30 години трудов стаж без прекъсване в пловдивската университетска болница, обясниха от ръководството.

Грамотите ще бъдат връчени  лично от изпълнителния директор проф. д-р Карен Джамбазов утре по време на тържественото отбелязване на 135-годишнината на УМБАЛ „Свети Георги“. На него са поканени представители на държавната и местната администрации, на изпълнителната власт, пловдивски депутати, директори на лечебни заведения от града и страната, ръководствата на Медицински университет – Пловдив, РЗОК – Пловдив и РЗИ – Пловдив.

Към настоящия момент УМБАЛ „Свети Георги“ е най-голямото лечебно заведение в страната, но тя е и първата, създадена след Освобождението в България – на 1 май 1879 г. като областна болница на Дружество „Свети Пантелеймон”. Първият й управител е д-р Стоян Чомаков, а персоналът включва петима лекари и една старша сестра. В последвалите няколко години лечебницата е наречена Пловдивска първостепенна болница и придобива статут на държавно лечебно заведение. От Джендем тепе постепенно се премества в настоящата си База 1 на бул. „Васил Априлов“ №15А. База 2 – Хирургичният блок на бул. „Пещерско шосе“ №66, е построена през 1987 г. В наши дни УМБАЛ „Свети Георги“ е единствената база за обучение на студенти на Медицински университет – Пловдив.

Персоналът сега наброява близо 2600 души. Близо 22% от тях са висш медицински персонал – хабилитирани лица: 26 професори и 40 доценти. Лекарите с една специалност са 290 човека или 52% от висшия медицински персонал, а тези с 2 специалности – 156  души или 28%.

Броят на леглата във всички 35 клинични звена на болницата е 1345 – най-големият за страната. Очаква се, че след като заработи новото Отделение по фтизиатрия към Клиниката по пулмология, общият брой на местата за прием ще се увеличи на 1385. При основаването си през 1879 г. тя е разполагала с 30 легла, разпределени в 3 дървени бараки в подножието на Джендем тепе.

В настоящето, само през миналата година са извършени 27 675 операции. Тези, които са с много голяма сложност, са 4733, големите са 7216, средните – 11 718, а малките – 4008. От изброяването е видно, че броят на извършените операции е изключително голям, като същевременно с това най-сложните спешни операции в региона се извършват именно в Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Свети Георги”.  Тя разполага и с няколко уникални за региона звена – Отделение по инвазивна кардиология, Клиника по кардиохирургия, Клиника по неврохирургия, Клиника по изгаряния, пластична и реконструктивна хирургия, Лицево-челюстна хирургия, Хематология, Онкохематология, Клиника по детска хирургия.

През последните 4 години УМБАЛ „Свети Георги“ е пример за далновидно управление. Тя е инвестирала над 28 млн. лева собствени средства, за да поддържа най-високото трето ниво на компетентност – влага средства в апаратура и ремонти и в мотивацията и подготовката на служителите си. Със спечелени проекти по оперативни програми на ЕС е внедрена техника за над 7 млн. лева. Това е предпоставка лечебното заведение да бъде една от шестте високотехнологични университетски болници в България.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина