Пловдив се включва в Европейска нощ на музеите 2025

За поредна година пловдивските музеи се включват в международната инициатива Европейска нощ на музеите 2025. 21-ата Европейска нощ на музеите е събитие, което се провежда в повече от 3000 музея в близо 30 европейски държави. По този повод музеите отварят вратите си безплатно вечерта и предлагат различни интересни дейности за своите посетители. Неин традиционен организатор е Министерството на културата и комуникациите на Франция, а събитието обикновено преминава под патронажа на Международния музеен съвет (ICOM) и ЮНЕСКО.
В събота, 17 май, пловдивчани и гостите на града могат да се насладят на богатото културно наследство на Пловдив освен в стандартното работно време на културните организации, но и в часовете между 18:00 и 22:00 ч. В допълнение към богатите си експозиции, тази година музеите, Градската художествена галерия и ОИ Старинен Пловдив ще предложат поредица от културни дейности и събития за малки и големи с вход свободен.
17 МАЙ – ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА МУЗЕИТЕ
РЕГИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ
Изложби:
1. Постоянна експозиция: „Древните култури в региона на Пловдив (VI хил.пр. Хр. – XIV в. сл. Хр.)”
2. Временна изложба: „Открития 2024. Археологията и законът “
Изложбата „Открития“ е една от най-интригуващите изложби, тъй като представя резултатите от проведените през 2024 г. археологически проучвания в гр. Пловдив и запознава обществеността с някои от най-интересните находки като засяга връзката между археологията и закона, значимостта им при опазването на движимото и недвижимото културно наследство, както и съпътстващите процедури при осъществяване на археологическите наблюдения и разкопки.
Събитие: „Археология за всеки“ с начален час 10:30 ч. Желателно е предварително записване на тел: 032 62 43 39 или в социалните мрежи на музея (www.facebook.com/ram.plovdiv)
Събитието е обвързано с изложбата „Открития 2024 г. Археологията и закона“ като в специализираната беседа посетителите ще научат любопитни подробности за това кой има право да провежда археологически разкопки и защо спазването на закона е толкова важно за опазването на културното наследство.
Вход свободен: 18:00 – 22:00 ч.
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ
1. В Експозиция „Съединение на България 1885 г.“ на пл. Съединение № 1 и при свободен достъп от 17:30 до 22:00 ч. посетителите могат да разгледат постерните изложби: „За древността на бащината земя и за българските дела“ и „Католиците в България XVII -XX в.“. Първата е посветена на историята на ръкописа на Петър Богдан и е организирана съвместно с Националния археологически институт с музей. Изложбата „Католиците в България XVII -XX в.“ представя приноса на католическата общност за запазването на духа на свободолюбие и национално самосъзнание в българските земи и за възстановяването на българската държавност.
Фейсбук страница: https://www.facebook.com/rimplovdiv
Телефон: 032 62 94 09
2. Специално събитие от 19:30 до 21:00 ч.:
Kонцерт на ансамбъл за старинна музика DAI MONTI VERDI по проект „Le printemps – пролетно турне на Cantanti DAI MONTI VERDI“
РЕГИОНАЛЕН ПРИРОДОНАУЧЕН МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ
Всички експозиции на музея ще бъдат със свободен достъп през целия ден до 22.00 ч. на 17 май 2025
РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ
10:00 – 11:15 ч.
– Четене на приказки за вълната
– Образователна програма „Котленският килим“
– Детска изложба „Българските шевици“ и концерт, подготвени и представени от ДГ „Майчина грижа“, 4 група, с ръководител Катерина Каменова
11:30 – 13:00 ч.
– Четене на приказки за вълната
– Образователна програма „Котленският килим“
Участват деца от ДГ „Мирослава“, 4 група, с ръководител Ангелина Джумерова
14:00 – 15:30 ч.
– Четене на приказки за вълната
– Вход свободен
17:00 – 18:00 ч.
– Представяне на книгата „Истории, втъкани в котленски килими“, автор Дора Куршумова
Модератор: доц. д-р Красимира Кръстанова
– Вход свободен
18:00 – 20:00 ч.
– „Оцвети своя килим“ – творческо оцветяване на шаблони с мотиви от котленски килими
– Вход свободен
19:00 – 19:45 ч.
– Концерт на Етно хор „Зефира“, с художествен ръководител Силвия Методиева
– Вход свободен
20.00 – 21.00
– Концерт на Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив, диригент – д-р Алия Хансе, клавирен съпровод – Йорданка Иванова
Входът за всички събития в програмата е свободен. Моля, имайте предвид следното:
Образователните програми и мероприятията в часовите пояси 10:00 – 11:15 ч. и 11:30 – 13:00 ч. са организирани специално за децата от: ДГ „Майчина грижа“, 4 група, с ръководител Катерина Каменова
и ДГ „Мирослава“, 4 група, с ръководител Ангелина Джумерова
Вход свободен за постоянната експозиция от 17:00 до 22:00 ч.
ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – ПЛОВДИВ
На 17 май (събота) пет от сградите на Градска художествена галерия – Пловдив ще работят с удължено работно време от 10:00 до 22:00 часа.
В часовете между 18:00 и 22:00 входът ще е безплатен за посетителите като те ще могат да разгледат:
1. Голямата Постоянна експозиция на ул. „Съборна“ №14А в Стария град. Освен българско изкуство, създадено през последните 200 години, желаещите ще могат да видят и специалната изложба „Александър Стефанов и авангардът в керамиката“;
2. Постоянна експозиция „Икони“ на ул. „Съборна“№22 в Стария град
В нея са представени ценни иконописни образци, най-старите от които са от XVI век.
Могат да се видят впечатляващи творби от три поколения самоковски зографи от прочутата Доспевска фамилия – Христо Димитров, Димитър Христов, Захари Зограф, Станислав Доспевски;
3. Постоянна експозиция живопис на Енчо Пиронков на ул. „Васил Кънчев“ №1 в Стария град
4. Изложбата „Връзки“ на художника от Германия Бахрам Хаю, Зала „2019“ на ул. „Гладстон“ №32;
По покана на ГХГ – Пловдив този международно признат артист за първи път представя творчеството си пред българска публика. Бахрам Хаю е определян като един от най-значимите фигуративни художници на нашето време. Носител е на наградата „Анри Матис“ от Château Musée Grimaldi, Франция (2014).
5. Изложба на известни творци, завършили НГСЕИ (Сценични кадри) в галерия „Капана“, ул. „Райко Даскалов“ №29. Експозицията съдържа произведения в различни направления на визуалните изкуства, включително театрални кукли, костюми, видео и арт обекти. Посветена е на 50-та годишнина от създаването на гимназията.
ОИ „СТАРИНЕН ПЛОВДИВ“
На 17 май 2025 г. от 19:00 до 19:45 ч. ще се състои пешеходна обиколка „Тур на художниците“ с посещение на Постоянната експозиция на Златю Бояджиев (в Къщата на д-р Стоян Чомаков на ул. „Съборна“ 18) и Постоянната експозиция на Димитър Киров (в Къщата на Верен Стамболян на ул. „Кирил Нектариев“ 15) в Стария град.
Начална точка: двора на Къщата на д-р Стоян Чомаков.
Събитието е с предварително записване на тел. +359 (0) 884 890 345.
И двете експозиции ще работят до 22:00 ч. с вход свободен.