За единадесета поредна година ТРАКАРТ организира Международен фестивал „Дни на тракийската култура“ от 22 до 27 юни 2023 г.
Тракийското културно наследство на нашите предци, носители на оригинална и забележителна култура и традиции ни задължават не само да откриваме и да се възхищаваме на достиженията на техните декоративно – художествени традиции, но и да ги популяризираме в достъпна форма.
Оставайки верен на своята тенденция в дейността си „Синтез на Античност и съвремие”, Културен център „Тракарт” кани културолози, работещи в изследователската си дейност, да представят пред широка публика своите нови открития, в основата на които е Тракологията и Тракийската култура.
Събитията от програмата на Международен фестивал „Дни на тракийската култура 2023” ще се проведат в рамките на 6 дни от 22 юни до 27 юни 2023 г.
На 22 юни 2023 /четвъртък/ от 19.00 часа в Камерна зала „Тракарт“ е официалното откриване на фестивала с концерт. В програмата участват:
- ХОР НА ПЛОВДИВСКИТЕ МОМЧЕТА „СТЕФКА БЛАГОЕВА“ С ДИРИГЕНТ МИЛКА ТОЛЕДОВА, КЛАВИРЕН СЪПРОВОД ЮЛИЯ ПЕТРОВА ПРИ ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ – ОБЩИНСКИ ДЕТСКИ КОМПЛЕКС, ПЛОВДИВ;
„Хор на пловдивските момчета“ е създаден в края на 1975 година. От 2003 г. носи името на своя създател и дългогодишен диригент Стефка Благоева (1938-2000).
Днес диригент на хора е Милка Толедова, която работи с пловдивските момчета от 30 години. Под нейно ръководство съставът осъществява успешни концертни изяви и е отличен с редица награди от национални и международни хорови фестивали и конкурси.
В хора участват момчета от пловдивските училища от 9 до 14-годишна възраст.
Многобройни са успешните изяви в големи национални музикални форуми.. Концертната дейност е богата, с повече от 1200 концерта в България и в чужбина, участия в концерти със симфонични, камерни, духови, джазови оркестри и в оперни спектакли: „Тоска“, „Кармен“, „Хензел и Гоетел“, „Кармина Бурана“ и др.
- ФОЛКЛОРЕН ТАНЦОВ АНСАМБЪЛ „ИГЛИКА“ С РЪКОВОДИТЕЛ ВЕНЦИСЛАВА ЕЛЕНСКА ПРИ ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ – ОБЩИНСКИ ДЕТСКИ КОМПЛЕКС, ПЛОВДИВ;
Във Фолклорен танцов ансамбъл „Иглика“ танцуват повече от 200 млади дарования от на възраст от 5 до 19 годишна възраст разпределени в пет концертни състава. ФТА ”Иглика” има професионален екип от хореографи и музиканти, които влагат в работата си с децата огромна любов и грижа за младите хора да израснат горди българи, които ценят, милеят и пазят българския фолклор и за идните поколения. Главен художествен ръководител е Венцислава Еленска.
В по-голямата си част репертоарът е авторски труд на хореографите и музикантите на ФТА ”Иглика”.
ФТА ”Иглика” е носител на 27 отличия от национални и международни конкурси, с участието на повече от 300 деца и младежи.
Ансамбълът е основан от доайена на българския танцов фолклор Георги Шишманов и седем десетилетия и е част от културния живот на град Пловдив.
- ВОКАЛНА ГРУПА “БАМБИНИ” С РЪКОВОДИТЕЛ и ВОКАЛЕН ПЕДАГОГ СНЕЖАНА ДОНЕВА ПРИ ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ – ОБЩИНСКИ ДЕТСКИ КОМПЛЕКС, ПЛОВДИВ;
Вокална група “Бамбини” към ЦПЛР-ОДК Пловдив е създадена през 2008 г. с ръководител и музикален педагог Снежана Донева. Формацията включва деца на възраст от 5 до 12 години и към момента е най-голямата вокална група на гр. Пловдив, в която се обучават повече от 100 деца.
Обучението се осъществява въз основа на изработена авторска програма, която включва работа с микрофонна техника, сценично поведение, реализация на аудио записи и участие във видеоклипове. За годините си на съществуване вокална група „Бамбини“ придобива свой авторски прочит и облик. Създадени са редица авторски песни по музика и аранжимент на ръководителите Снежана и Димитър Доневи. Песен от репертоара на ВГ „Бамбини“ е включена в учебника по музика за 1-ви клас на издтелство “Изкуства”. Полуфиналисти на „България търси талант“ и носители на множество национални награди.
На официалното откриване ще бъдат обявени и победителите в II Онлайн Конкурс за рисунка „Наследници на траките“ в трите категории.
Фестивалната програма на “ДНИ НА ТРАКИЙСКАТА КУЛТУРА” 2023 обхваща две направления – „МУЗИКА И СЛОВО“, представени от Научна конференция на тема „Приносът на тракийската култура във формирането на европейската цивилизация” и различни културни събития – концерти, изложби, прожекции на филми, конкурси, четения и събития за деца.
На 24 и 25 юни 2023 г. в Културен център „Тракарт“ се провежда Научна конференция на тема „Приносът на тракийската култура във формирането на европейската цивилизация”, в която ще участват изтъкнати учени траколози и културолози – проф. Иван Маразов, проф. Ваня Лозанова, проф. Добрин Денев, доц. Живко Жеков, доц. Веселина Вачкова и др.
Двадесет и шест доклада ще бъдат представени в рамките на конференцията. Тематиката на научните изследвания е разнообразна – нови данни и обобщения на резултати от проучвания. Немалко учени в последните десетилетия констатираха като безспорен факт, че корените на културата в Европа е донесена от траките. Образуването на различните европейски народи и оказаното влияние от балканските ни предци върху тяхното развитие е доказано.
Пловдив, като географски център на Тракия, е бил и е център на тракийската култура и има историческата мисия да съхранява, изследва и представя материалното и нематериално наследство на траките. Най-старият жив европейски град, по естествен път на взаимно опознаване, обединява и представя Балканската диаспора и подчертава общите ни културни корени, традиции и ритуали.
Акценти в програмата на фестивала са:
- Втори онлайн конкурс за детска рисунка „Наследници на траките“ за деца от 1 до 12 клас в три възрастови групи, като резултатите ще бъдат обявени на 22.06.2023 по време на официалното откриване на фестивала. През 2022 имахме 150 участници;
- На 23 юни 2023 г. /петък/ от 16.30 ч. в Културен център „Тракарт“ представяне на книжката „Озирис и Изида“ /Издателство Парадигма/ на Весела Атанасова, с илюстрации на Галя Захариева. Един преразказ на мита за Озирис и Изида, придружен от цветни илюстрации на оригинални египетски сцени и речник на непознатите думи и богове. Препоръчва се за деца от 8 – 11 години. Събитието е в партньорство с фестивал „Пловдив чете 2023“;
- На 23 юни 2023 г. /петък/ от 17.30 ч. в Културен център „Тракарт“ откриване на Изложба „Египетските култове по Българското Черноморие“, организирана в сътрудничество с Института по тракология към БАН;
- На 23 и 26 юни 2023 /петък и понеделник/ ще бъдат премиерите на филмите „ЛАВА ЗА ПОСВЕТЕНИ”, „СЛЪНЧЕВИЯТ РИД” и „ПРЕГРЪДКАТА НА ПРОКЪЛНАТИТЕ”, които са дело на Цветан Симеонов – журналист, сценарист и режисьор, автор на повече от 60 документални филма. Част от тях са отличени с Grand Prix на престижни международни форуми.
Филмите ще бъдат прожектирани в Културен център „Тракарт“ и Район „Южен“ към Община Пловдив в Зала в кметството;
- Детско ателие – Акция „По следите на тракийските съкровища“ – 24 юни 2023 /събота/ от 11.30 до 12.30 ч., в Експозиция „Енчо Пиронков“, Старинен Пловдив в сътрудничество с Ателие “СевКолорит “ с ръководител Севлия Тодорова;
- Тракийски приказки – четене на приказки, подходяща среща за деца над 5 г. на 25 юни 2023 г. /неделя/ от 11.00 ч.в Изследователски център-музей „Тракарт“, ул.“Княз Александър I Батенберг“ 25;
- На 26 юни 2023 г./понеделник/ в Културен център „Тракарт“ от 18.00 ч. Концерт „Музикални картини“ с участието на Красимира Паурова-цигулка, Надежда Кузманова-пиано, Стефания Иванова-цигулка;
- Шести литературен конкурс „Наследници на траките“ – в последния ден на фестивала „Дни на тракийската култура“ 2023 на 27 юни от 18.00 ч. в Културен център „Тракарт“ ще има Музикално-поетичен спектакъл „Наследници на траките“ и ще бъдат връчени призовете от обявения преди три месеца Литературен конкурс „Наследници на траките“.
ЕДИНАДЕСЕТИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ „ДНИ НА ТРАКИЙСКАТА КУЛТУРА“ 2023 е част от официалната програма на ОФ “Пловдив – Европейска столица на културата 2019” по Програма „Наследство 2023“ и се провежда с медийното партньорство на Радио Пловдив, с любезното съдействие на Район „Южен“, община Пловдив.
Способства за по-обстойно представяне на тракийското наследство и сродни до него култури, създава и укрепва мостове за бъдещи съвместни научни и културни дейности.
Входът за всички събития е свободен.
Пълната програма на фестивала и новини може да намерите на следните адреси: