Започна дискусията за материалите в бъдещия Площад Централен
Двуфазово ще е изпълнението на проекта на студио Фора
Ще бъдем заедно с португалските архитекти до финала на процеса, заяви кметът
До декември ще е готов техническия проект за реконструкцията на така важната градска зона
Започва втората стъпка в големия процес по реконструкцията на Площад Централен. Стартира етапът по създаване заданието за технически проект, обяви в общината днес кметът на Пловдив Иван Тотев, обграден от португалските архитекти от студио Фора, които са автори на избрания идеята за нова визия на така важното градско пространство. В най-скоро време ще бъде избран екип, който да работи заедно с Жуао Фагуля, Ракел Оливейра и Жуао Руиво, за да се създаде техническия проект, който да тръгва по дългите съгласувателни процедури. Тази стъпка ще бъде организирана в период от 6 месеца и година. Амбициите на администрацията и архитектите от Фора е до 2019-та, когато Пловдив ще е културна столица на Европа, голяма част от площада да бъде завършен. А защо да не е завършен и на 100 процента, пожела си градоначалникът. Като подчерта, че изпълнението на новото площадно пространство ще е двуфазово. Той загатна, че нивото му ще трябва да се повдигне с около метър, за да се отвори повече пространство за подземната част с археологията. Там са нужни около 3-метра височина.
С приемане на техническото задание ще бъдат организирани още публични обсъждания. Не бързаме прекалено много, но трябва да си свършим работата. Архитектите от студио Фора ще бъдат с нас до финала. Амбициите ни за Централна поща не са се променили. Без значение какво е следващото правителство, ние ще поискаме публичната част в сградата, която е около 40 процента, да бъде прехвърлена в активите на общината, за да бъде превърната в музейно пространство. Ще говорим и с частния собственик, вярваме, че ще имаме диалог с него. На този етап не знаем колко ще струва площадът. Цифрата за изготвянето на техническия проект ще я имаме някъде през декември и ще я включим в бюджета на града за догодина, разясни Тотев.
За първи път сме в Пловдив и сме впечатлени, тъй като градът знае как да третира своите публични пространства. Досега не е имало добра връзка между различните исторически и архитектурни периоди на Пловдив в зоната, в която ще работим. Идеята ни е да осъществим точно тази връзка между периодите, да ги побратимим, каза Жуао Руиво.
Колкото до материалите от проекта и заявената гъвкавост от португалците на професионалния форум в Седмицата на архитектурата, архитектите от Фора заявиха, че дискусията за това с администрацията и експертите вече е започнала. Искаме да намерим най-доброто решение. Може в едни части от площада да се използва дърво, в други- друга настилка. Все още няма окончателно решение по този въпрос. Независимо от материалите, които ще бъдат използвани, ние сме убедени, че ще достигнем до тази представа комфорт, която сме представили в проекта си, коментираха от Фора.