Предстои да обявят процедура по инженеринг за площад „Централен“
За тунела на Гладстон имало готов технически
Две публични обсъждания ще претърпи инженерингът на площадното пространство, чак след това ще има съгласуване в НИНКН
Администрацията оставя на проектантите да решават съдбата на фонтана, наречен "Стружката" и на паметника на Гюро Михайлов
До дни ще бъде подписано заданието и обявена процедурата за основния ремонт на пл. „Централен“, съобщи кметът Иван Тотев. Той уточни, че става дума за процедура по инженеринг. Предвиждат се две публични обсъждания на проекта и последващо ще е съгласуването с НИНКН. (б.ред. още едно доказателство, че не е отправяно запитване за паметника на Гюро Михайлов. Тук е мястото да напомним, че администрацията оставя на проектантите да решават съдбата на фонтана, наречен "Стружката", а от днес и тази на Гюро).
На редовният брифинг в общината днес бе потвърдено,че в техническото задание за реконструкцията на площад „Централен“ ще е включена и част от ремонта на подлеза на улица „Гладстон“. Обяснението на кмета пред репортер на Под тепето бе, че това е наложително за частта, която попада под площада, за да може после да не се търсят двама изпълнители при некачествен ремонт. Това уточнение обаче отваря въпроса как ще се търсят двама изпълнители при некачествен ремонт на тунела.
С това допълнение сумата на проекта за площад Централен ще достигне 12 милиона лева. След направеното обследване и изготвен технически проект са ясни стъпките – обрушване, поставяне на изолация, измазване, боядисване, подмяна на елинсталацията, осветлението, касаещи тунела.
Самият площад ще бъде условно разделен на три зони – до подлеза на Тримонциум, като тук са включени археологическите разкопки, пространството от северната страна на Централна поща до булевард „Цар Борис III Обединител“ и ремонт на подлеза на "Гладстон". Екипът на археолога Мая Мартинова има още работа по разкопките на Одеона, близо до мястото, където намериха стена на обществена сграда и монетата на император Комод, допълни Тотев.
За да се подчертае форумът и археологическите разкопки, едно от условията в проекта е настилката да бъде от естествени материали – паваж, гранит, камък, а не от бетонови блокчета, уточни градоначалникът.
Под целия площад ще бъде изградена и цялостна подземна комуникация, канализация, газификация. Целта е той да бъде готов за инициативите през 2019 година, което включва и поставяне на мобилна зала със съответната конструкция и с места за сядане, отопление, която тепърва предстои да бъде закупена. Предвиденият бюджет от Министерството на културата за тази зала е около 800 000 лв.
Паркингът до Тримонциум няма да се премахва на 100%, но ще бъде намален за сметка на пешеходната алея.
Увеличаването на пешеходните пространства на центъра на града до улица „Цар Асен“ и премахване на паркинга на улица „Иван Вазов“ до Военния клуб ще бъдат обезпечени с изграждане на два многоетажни паркинга на мястото на ДКЦ 6 и на бившия ТЕЛК, където вече е увеличена улица „4-ти януари“. Цели се до края на 2018-та година пешеходното пространство да е максимално отворено за посетители.
Кому какъв ГАЗ, бе „индж“e?
Тоя пак не знае какво бръщолеви -както с подводния „паркинг“ в градината под фонтаните- кому какъв „ГАЗ“ ша подаваш бе кмете, откъде докъде и с каква цел, за да цунеш милионче ли? Гражданството се беше организирало с усмирителни ризи с дълги ръкави линейките бяха вече на завоя, та се отказа. НЕ МУ Е ДОШЪЛ АКЪЛА: МЕГДАН С „инджинеринк“ НЕ СЕ ПРАВИ, бе индже, прави се със АРХИТЕКТУРИНГ (къде го намерихте за кмет т’ва?)
Да, един паркинг на 4-и януари на 5 километра на север би решил проблема с паркирането до площада. Най-хубавото обаче е, че са предвидени 12 милиона за нова настилка. Значи да очакваме да станат двойно, както с Цар Симеоновата градина.