АктуалноГрадътЖивотИзпод тепетоНовини

Пловдивчанин е сред отличниците на Международна изследователска програма

Радостин Чолаков от МГ „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив е в топ 5 за най-добро устно и писмено представяне на Research Science Institute (RSI). Той влезе в призовата петица на отличниците от 6-седмичната школа RSI, която се организира от Center of Excellence of Education в Масачузетския технологичен институт. За първи път български участник се класира в двете категории едновременно.

Пред „Уча в Пловдив“ Радостин сподели:

„По време на школата работих с Хан Гуо и проф. Юн Ким по проект за квантуване на големи езикови модели (“Distributional Quantization of Large Language Models”). В него изследвахме как можем да направим моделите като този, използван в ChatGPT, по-малки, за да могат да бъдат използвани на повече устройства и от повече хора. Основната методика беше, че разглеждаме как теглата на тези модели са разпределени и на база на това ги закръгляме към по-малко на брой възможни стойности. Основните резултати засега са, че успяваме да достигнем и дори да подобрим текущите най-добри методи за квантуване след като ги тествахме върху модела LLaMA-2, който Мета публикува едва преди 2 седмици. Проектът обаче продължава, и аз ще работя през годината с групата на проф. Юн, за да го развием и на професионално ниво.“


Всяко лято 80 изявени ученици от цял свят се събират в Масачузетския технологичен институт (MIT) за да участват в Международната лятна изследователска програма за ученици (Research Science Institute – RSI). Тази година в RSI за първи път участваха 100 ученици.

Ученическият институт по математика и информатика (УчИМИ) извършва селекцията на българските участници в RSI въз основа на представянето на учениците в мероприятията на УчИМИ, след провеждане на специално интервю. За участие в RSI’23 бяха избрани Деян Хаджи-Манич от МГ „Д-р Петър Берон“, Варна, и Радостин Чолаков от МГ „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив.

По време на лятната школа гимназистите имат възможност да преживеят целия изследователски цикъл от началото до края. Те четат най-актуалната литература в своята област, изготвят и изпълняват подробен изследователски план и предоставят устни и писмени доклади в стил конференция за своите открития.

Обучаващите се в RSI участват първо в седмица на интензивни STEM-класове, където с тях работят изтъкнати преподаватели, сред които често и нобелови лауреати. „Сърцето“ на RSI е петседмичният изследователски стаж, където учениците изготвят своите индивидуални проекти под ръководството на ментори, които са опитни учени и изследователи. По време на последната седмица на RSI учениците подготвят писмени и устни презентации на своите изследователски проекти.

И двамата български представители се представиха повече от достойно, като Радостин Чолаков се класира сред петте най-добри и писмени, и устни презентации на проекта си (отличената разработка на Радостин е и единствената в област информатика). Това е първи такъв успех за български участник в RSI.

Нашият представител в преподавателското тяло на RSI – доц. Евгения Сендова, сподели от мястото на събитието:

„От създаването на Ученическия институт по математика и информатика досега сме имали многократно избраници в Топ 5 за писмени разработки на математически или информатични проекти, 1 път – за устно представяне на математически проект, но сега за първи път имаме български представител и в двете категории едновременно!“

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина