Димитър Райчев събра лицата на града от две епохи в 576 страници
Нищо ново под слънцето, коментира авторът публикуваните вестникарски текстове от преди 100 години, касаещи градските проблеми
Петър Стоянов представя „Пловдивски справочник” в панаира утре
Нищо ново под слънцето! Така Димитър Райчев представи новата си книга „Пловдивски справочник”, събрал две епохи от развитието на града в обем от 576 страници. Изречението му дойде по повод съдържанието на някои от отпечатаните между кориците вестникарски текстове от преди столетие, в които се говори са свободата на личността и за фалшивото мляко на пазара например. Публикация от 20-те години на миналия век съобщава, че градоначалството забранява заливането с боя на гражданки, излезли по улиците на града с широко деколте, какъвто бил маниерът на по-консервативните мъже през ония години. „Къде са властите да проверят млекарниците, тъй като в млякото няма мляко”, пише в пресата пък през 1900г. Чрез медиите хората се бунтуват срещу разбитите или кални улици, срещу непочистени или занемарени градски пространства, срещу бездействието на местната власт по този или онзи казус.
Основният акцент в „Пловдивски хроники” са лицата на града. В книгата могат да бъдат открити близо 40 хиляди имена на личности, оставили следа в живота и развитието на Пловдив. Публикувани са над 1200 снимки, съобщения от вестници, реклами. Много от фотографиите се показват за първи път, съобщи Димитър Райчев ден преди премиерата на хрониките. Те ще бъдат представени утре от 18ч. в панаира от президента Петър Стоянов, а след няколко дни ще ги има и по книжарниците. Подреждаме тази книга 2 години, като материалите съм ги събирал близо десет. Издирвал съм информация по всички възможни източници, които успях да открия в Историческия музей, Държавния архив и библиотеката, допълни авторът.
Това е проект, не просто книга. Колосален труд, който започва с издирването на материалите, подбора им, обработката им и подредбата между кориците. Беше изключително предизвикателство. Това е енциклопедична работа, коментира художник-илюстраторът Александър Гьошев.
Този албум е подчинен на идеята да се съхрани историята на Пловдив. Да се покаже, че хората в този град, независимо от етноса и религията си, винаги са правили една мултинационална и мултикултурна общност. Справочникът включва имената, адресите, професиите, кооперациите, сдруженията, гилдиите на всички най-видни пловдивски търговци, занаятчии, комисионери, учители и адвокати, доктори и предприемачи, износители, вносители, тютюнотърговци в периода от Освобождението до 1944г. Включвам и периода от 1945г. до 1989г. като контрапункт на първата епоха. В цялото това време много правителства и власти са се сменили, но обликът на един град не се прави от управниците, а от хората, които го населяват. Това са хората, които след Освобождението са почнали да произвеждат, да търгуват, да лекуват, да строят сгради и постепенно да изпълват с нов живот този древен град. Има и познати, и непознати лица, но всички те са част от историята на града и са оставили траен отпечатък в развитието му, допълни Димитър Райчев.