Градът

Арх. Прокопиев не знае защо са демонтирали арката на Димчо Павлов

Харесвах този знак, беше на точното си място, обяснява той

Познавах бегло твореца. Помня само усмивката му и огромните мустаци , а ръцете  като лопати, връща лентата архитектът

Осветената по идея на арх. Прокопиев аркаПреди реконструкцията на градината портата на Димчо Павлов водеше към никъде Публично обругаване. Така творците определиха демонтирането на гранитната творба на знаковия пловдивски скулптор Димчо Павлов от Цар-Симеоновата градина. Както писахме вчера, арт гилдията се възпротиви остро срещу решението на общината да „измете” от парка арката на покойния маестро. Колеги и приятели на Павлов са възмутени от акта на администрацията и го определят като варварство и вандализъм. Под тепето потърси и арх. Петко Прокопиев, по чийто проект се реконструира Цар- Симеоновата градина. Той предпочете да напише нещо по казуса, от което разбираме, че според него мястото на арката е в парка. А и тя бе част от проекта му.  

Харесвах този знак, имаше нещо много силно в него. Може би  защото приличаше на арка, подход към нещо, или просто едно  голямо „П”. По мое настояване беше развалена готовата настилка, за да бъдат вградени осветителни тела в  основата му. Разбира се, че го има в проекта, осветлението беше пропуснато. Беше на точното място, през него  продължихме оста на Деметра, която спираше странно в една занемарена буренясала площ. Изследвайки тази визуална ос на подхода от фонтана към градината ситуирахме градинския павилион. Това е единствената част от парка, която  е възстановена по стари кадастрални карти /буквално прекопирана/ във вида, както е била преди повече от 120 години.  Затова настилката там  е различна, от естествен паваж – този дето майките с бебешките колички и лачени токчета не харесват. Какво по-логично там да бъде паметния знак на  Първото българско изложение с картата върху полирания черен гранит. Беше интересно и за децата – качваха се върху него и се снимаха.

Димчо ПавловНе знаех, че е творба на Димчо Павлов. Познавах го бегло, беше отдавна – аз млад архитект в ТПО  Пловдив, а той работеше по  наши проекти в сградата на сегашната Областна администрация. Имаше едно понятие по онова време – синтез на изкуствата в истинския смисъл на значението му. Монтираше  каменни пластики по фасадите, размяташе каменните кълба като детски топки. Помня само усмивката му и огромните мустаци , а ръцете  като лопати. Запомнил съм още едни такива ръце –  на Петко Москов, за жалост и той не е сред нас.

Защо демонтираха този знак – не знам. Истината е, че няколко дни след това ме откриха случайни, а може би неслучайни хора и питаха  знам ли къде е , за да го купят.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

13 коментари

  1. И трябваше да напиша няколко коментара, защото видиш ли системата на тъпото под тепе не позволява повече от 420 символа коментар… Сега и ограничения на мисълта решават да слагат „програмистите“

  2. Но преди да е красиво едно градско пространство то би трябвало да е функционално, удобно и съобразено с нуждите на тези, които ще го потребяват. Що се отнася до арката – най-вероятно пак се вдига излишна „журналистическа“ пара както с псевдо обезглавяването на Деметра.

  3. Значи тово е опзи „архитект“, превърнал Цар Симеоновата градина в кич – с това „подово“ осветление в различни цветове. После се дразни, че майките с количките не харесвали поставените павета… Нямам думи. Някои хора се възприемат прекалено насериозно и си мислят, че обществото е просто една непросветева сган, която нищо не разбира от „изкуството“ им.

  4. ЦИТАТ ОТ ДРУГА МЕДИЯ ……….. „Ела да те запозная с моя добър приятел и един от най-добрите кметове – Иван Тотев!
    ………..С тази реплика министърът на културата представи кмета на Пловдив на секретаря си в Министерството на културата преди старта на кръглата маса на тема „Българската изложба в Лувъра – нови възможности за реклама на страната и за културно исторически туризъм“, която се провежда в Градския дом на културата Борис Христов.

  5. Мястото на арката е в цар Симеоновата градина, на мястото посочено от архитекта. Завръщането и ще слее в едно минало, настояще и бъдеще. Това е смисълът и

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина