Изпод тепетоМнения

Изключителна находка на Епископската базилика

Археолозите откриха човешки останки с нагръдни кръстове- енколпиони

Очаква се в бронзовите разпятия да има съхранени мощи на светец

Най-вероятно погребението, част от големия некропол на обекта, да е на важен духовник

Появиха се и първите мозаечни пластове

На изключителна находка попаднаха археолозите още с в началото на разкриването на Северния кораб на Епископската базилика. Сред откритите общо девет погребения в последните няколко дни едно се отличи особено. Върху старателно положени, директно върху мозайката, човешки останки светнаха два бронзови нагръдни кръста. При това не какви да е, а така наречените енколпиони, в които обикновено се носят мощите на светец. Тепърва ще се разбере каква тайна крият самите разпятия. Днес те бяха прибрани и ще бъдат детайлно обследвани. Всички на обекта са много доволни и впечатлени от поредната голяма тайна, която разкрива непроучваната досега част от Епископската базилика.

Предполага се, че костите са на важен духовник в периода на Средновековието. За нас това е значителна находка, защото този род кръстове не се срещат често, особено в средновековен пласт. В енколпионите обикновено се слагат мощи на светец. Първоначално те са били военни кръстове, носили са ги за предпазване от зли сили или смърт, разкри ръководителката на археологическите разкопки Жени Танкова.

Другата добра новина е, че вече започва да се появява и мозаечният под на Базиликата, при това в добро състояние. Предполага се, че мозайката, върху която е положен духовникът с енколпиони на гърдите, е част от горния слой, който тепърва започва за се разлиства с дейностите на обекта. Оформил се е и така нареченият презвитериум, обрамчен с красиви мраморни блокове.

Базиликата е загинала към края на Шести век след масивно земетресение. В края на 10-ти и първата половина на 12-ти век тук се развива средновековен некропол.  А това тук е деветото погребение, на което попадаме в последните няколко дни. Открихме няколко много разбъркани погребения, при които останките не са в анатомичен порядък. Зачистихме една яма с положени вътре безразборно кости. Явно некрополът е многопластов и когато по-късно са полагани кости, старите са събирани в единия край, обясни още пред Под тепето Жени Танкова.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина