Вътрешните министри на страните от ЕС заседават днес в Брюксел. В дневния ред на срещата е дебат за актуалното състояние на шенгенското пространство, съобщава OFFNews. Гласуване за приемането на България и Румъния в него обаче няма да има.
За да бъдат приети двете страни в Шенген, трябва да има пълно единодушие сред 27-те държави от ЕС. Засега Нидерландия и Австрия не са представили окончателните си позиции, затова гласуването за приемането на България и Румъния в Шенген се очаква да бъде по-късно през декември.
Вътрешните министри от ЕС да обсъдят и последната мисия в България, която Нидерландия поиска, преди да вземе окончателно решение за приемането ни в Шенген. Резултатите от нея бяха представени в края на миналата седмица и заключенията бяха положителни за страната.
Испания, която председателства Съвета на ЕС, се надява да осигури необходимото единодушие за приемането на България и Румъния в Шенген до края на тази година. Мадрид е готов да организира извънредна среща на вътрешните министри или да постави въпроса на гласуване чрез писмена процедура.
В срещата в Брюксел днес участва министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.
Български, румънски и австрийски политици излязоха вчера на протест пред Министерството на вътрешните работи във Виена заради ветото за приемането на България и Румъния в Шенген. Организаторите са лидерът на европейските либерали Илхан Кючюк от ДПС, евродепутатът от Румъния Влад Ботош и Хелмут Брандщетер от австрийската либерална партия NEOS, всички от групата „Обнови Европа“.
Много скоро България ще бъде част от въздушния Шенген и ще има ясна пътна карта за присъединяване към морския и сухопътния, каза Ивайло Мирчев от ДБ.
„Умерен оптимист съм и мисля, че ще получим частично приемане в Шенген“, заяви Владимир Кисьов, бивш главен преговарящ за членството на България в ЕС и бивш заместник-министър на външните работи, по БНР.
Той подчерта, че т.нар. частично присъединяване на България в Шенгенското пространство е „малко йезуитска работа“.
„С едно такова решение само на физическите лица ще бъде улеснено пътуването, но икономически няма да се отрази добре на страната. Основните проблеми са с камионите и превозвачите на сухопътните граници. Това е и в двете посоки – и от България към Шенген, и от Шенген към България. Оскъпява се абсолютно всичко. Икономическите загуби ще са и за бизнеса ни, и за потребителите в България“, каза още Кисьов.