ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияГласовеКултураНовини

Търси се „Дума на годината“ за 2023-а

До 15 януари се приемат предложения онлайн на платформата „Как се пише?“. Всеки може да номинира и гласува

За трети път със специална кампания България определя коя е думата на отминалата 2023 година. От днес до 15 януари всеки ще може да направи своите предложения онлайн.

Стартът на кампанията бе даден тази сутрин с пост във Facebook сраницата на платформата „Как се пише“.

Призоваваме всеки да даде своите предложения за думи на изминалата 2023 година. Всеки може да напише своите предложения, дори вече да се срещат в коментарите. Накрая ще преброи всички предложения и ще съставим списък с 30-те думи с най-много гласове. След това жури ще излъчи 10 предложения, които ще включим в анкета на сайта„, обясни създателят на платформата „Как се пише“ д-р Павлина Върбанова в „България сутрин“.

Целта е да се проведе открито и широкомащабно допитване. То ще премине през 3 етапа:

• 8 – 12 януари – всеки има възможност да даде своите предложения за думи на годината в коментар под тази публикация.
• 13 – 14 януари – от 30-те най-популярни предложения 5-членно жури ще отсее 10, които ще бъдат включени в анкета.
• 16 – 21 януари – всеки ще може да гласува в анкетата с 10-те избрани думи в сайта „Как се пише?“.

Тя посочи, че интересът на обществеността нараства и още през декември организаторите са били потърсени за думите на англоезичните речници.

„Думите при нас се определят от хората. Стараем се да съдействаме активно в този процес. В петчленното жури, което ще отсее 10 думи от 30-те най-често срещани, се включват моя милост и г-жа Върбанова, доц. Георги Лозанов, г-жа Веселина Седларска и Иван Ланджев – поет и есеист“, обясни преподавателят по български език и литература Доротея Николова.

Тази година кампанията отново е в партньорство със специалистите от Sensika Technologies, които предоставят анализ на обширно медийно съдържание. Въз основа на него ще се направи класация на най-употребяваните знакови думи и изрази в медиите, а също и на най-често споменаваните личности.

„Не чакайте последния момент. Нашето изследване е своеобразен лакмус за това как гласуваме“, подчерта Николова пред Bulgaria ON AIR и разкри, че за момента сред най-често срещаните думи са „сглобка“, „некоалиция“, „дерогация“. Сред тях е и думата „времеубежище“.

Нас ни интересуват много обществените процеси, социалните процеси и какво правим заедно. Което е много интересно, защото в същото време ние сме разединени, имаме проблеми с това да живеем добре заедно. В англоезичния свят са думи, които повече вълнуват индивидуалността„, каза още тя.

Новото тази година е, че организаторите опитват да привлекат към гласуването повече млади хора чрез инфлуенсъри. Ще ползват и данни, които стъпват на обширен медиен анализ – най-често употребяваните думи в медиите. Ще предоставят класация на най-често споменаваните личности в медиите. За целта ще изследват 9600 източника на български език.

Източник: Днес

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина